«
5e9beb91ae298be3d2838636

Tüm oyun seven insanların hayalindeki meslek olarak başarılı bir esporcu olabilme isteği bulunmaktadır. Oyun sevenlerin belkide günlük olarak yaptığı ve aynı zaman da yaparken de zevk aldığı oyun oynamama aktivitesi, belli oyunlarda başarılı bir oyun kabiliyeti elde ettikten sonra ve esporcu olduktan sonra oyun oynayarak büyük paralar kazanabilmektedirler. Fakat şunu ekleyelim bir meslek sahibi olmak gibi esporcu olmak da görüldüğü kadar basit değildir.Bu yazımızda sizlere oyun severlerin hayalindeki meslek olan esporcu olmanın yollarından bahseddik.

Esporcu olmak tüm günümüzü ekran başında sadece oyun oynayarak geçirmek değildir. Esporcu olmak için belki çalıştığınız işinizden veya belki de ailenizin ve kendinizin çok isteyerek kazandığınız üniversite veya okulunuzdan ayrılmanızı gerektirecektir. Günümüzde kolay para kazanma yollarının popüler bir araştırma konusu olduğu zamanlarda, esporcu olabilme isteği de oyuncularda hatta ve hatta oyun ile  alakası olmayan bazı insanlarda bile acaba esporcu olabilir miyim? Sorusunu düşündürmeye başaldı.

Esporcu olmak da anlatıldığı kadar basit bir iş değilidir. Nasıl bir işte en iyisi olmak için o işi çok başarılı ve istekli yapmanız gerekiyor ise esporcu olabilmek için de oynadığınız oyunun en iyi oyuncularından bir tanesi olmanız gerekmektedir. Bunun için muhtemelen zamanınızdan fazlası ile fedakarlık vermeniz gerekecektir. Yeterli seviyede iyi olduğunuzu kantıladığınız zaman ise, esporuculuktan ciddi miktarlarda paralar kazanma şansına sahip olabilirsiniz. Oyun oynayarak para kazanma fikri kulağa her ne kadar hoş gelse de görüldüğü kadar basit olmadığını söylemiştik. Şimdi esporcu olmanın bazı yollarından sizlere bahsedeceğiz.

Doğru motive olmak

Tüm Oyun Sevenlerin Hayalindeki Meselek ! İşte Esporcu Olamanın Yolları

Günlük yaşantımızın her aşamsında yaptığımız işleri yaparken doğru motivasyon kaynakları bulmak önemlidir. Yani bu size bahsettiğimiz sektöre yönelmeden önce de bu işi neden yapacağınıza doğru karar vermelisiniz. Kolay ve falza para kazanma isteği veya popülerlik kazanıp şöhret sahibi olmak istiyorsanız ilk başlarda bunları hemen elde edemeyebilirsiniz ve buda size motivasyon eksikliğine ve isteksizliğe sebeb olucaktır. Bunun yerine oyunda olan rekabette kazandığınız başarıları veya kendi hesabınıza yada dahil olduğunuz gruba bulunduğunuz katkıları düşünerek kendinizi motive ederseniz daha uzun soluklu bu işi yapabilirsiniz.

Doğru oyunu seçin

Tüm Oyun Sevenlerin Hayalindeki Meselek ! İşte Esporcu Olamanın Yolları

Oynamayı en iyi becerdiğiniz oyunda gelişmek için oyun seçimi çok önemlidir. Aslında oyunları seçerken oyunun gelecekte popülerliğine kaybetmicek olmasına bakmanız da lazım, aksi takdire untulup giden bir oyunu siz çok iyi oynasanızda hiçbir işe yaramayacaktır. Mesela günümüzde espor turnuvaları aktif olarak dünen League of Legends, Dota 2 ve Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) gibi uzun süre önce çıkmasına rağmen aktif oyuncu kitlesine sahip ve hala popüler olan oyunları seçmek önemlidir. Tabi bu oyunların kralları artık belli olduğu için bu adı geçen oyunlarda kendinizi göstermek istiyorsanız çok fazla emek harcamanız gerekecektir.

Tabi illa bu bahsettiğimiz oyunlar olmak zorunda değildir. Şu anda oynadığınız veya daha sonra çıkacak popülerlik sahbibi kazanan ve rekabet ortamı olan her oyun yukada behsettiğimiz katagoriye girme şansına sahip olabilir. Buna örnek olarak Rocket League ve PUBG: Battlegrounds gibi ilk başta espor ligi olmayan ama daha sonrasında açılan oyunlar örnek verilebilir. Yani her an severek oynadığınız bir oyunun esporcusu olabilirsiniz.

Oyunların grublarına dahil olun

Tüm Oyun Sevenlerin Hayalindeki Meselek ! İşte Esporcu Olamanın Yolları

Size bahsettiğimiz çoğu oyun, bireysel olarak yetenek istese de grup halinde uyumlu olmanızı da istemektedir. Bu sebeble oynadığınız oyunlarda ekip ile hareket etmek ve ekibe ayak uydurmak gibi bazı önemli detaylara dikkat etmek gerekmektedir. Ayrıca oynadığınız ekip sizden memnun kalır ise sizi her maçlarında yanlarında görmek isteyeceklerdir ve buda sizin iyi bir oyuncu olduğunuzu gösterir.

Ayrıca kendi halinizde oynarken aldığınız keyfi ekip arkadaşlarınız ile oynarken alamayabilirsiniz. Bu nedenle sakın kendi kurallarınıza göre ilermeyin. Unutmayın ki siz artık bir ekipsiniz ve toplu hareket etmeniz gerekmektedir. Rekabetin sonucunda galibiyet kazanılınca takım olarak muhtmelen maçtan memnun ayrılırsınız.

Kaliteli ekipmanlar

Tüm Oyun Sevenlerin Hayalindeki Meselek ! İşte Esporcu Olamanın Yolları

Bunu aslında çoğunuz tahmin ediyordur. Tüm oyun severlerin kötü ekipmanlı ve donanıma sahip bir bilgisayarda oyun oynamanın ne kadar sinir bozucu olduğunu bildiğini düşünüyoruz. Bu sebeble kaliteli ve sizi rahat ettiren ekipmanları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca esporcular antreman yapmak için kullandıkları bilgisayar ve ekipmanlar ile sahnede kullandıkları ekimanlar aynı ekipmanlardır. Oyuncular buna dikkat ediyor çünkü alıştıkları ekipmanlar ile oynamak onları daha rahat hissettiriyor. Sizler de birgün esporcu olursanız buna dikkat etmeyi unutmayın.

Ayrıca kullandığınız bilgisayarın donanım tutarıda önem taşımaktadır. Bu oyun etkinliklerini düzenleyen profesyonel organizatörler, donma, gecikme veya FPS düşüşleri gibi oynanış esnasında rahat oynanışa mani olabilcek sistemleri seçme hususunda yeteri kadar dikkatli davranmaktadırlar. Yani kullandığınız şahsi bilgisayarınızın performansı da uyum göstermelidir. Kısaca sizlere oyunu oynama esnasında zorluk çıkartmayan ve size engel olmayan bir sistem öneriyoruz.

Sürekli antreman yapın

Tüm Oyun Sevenlerin Hayalindeki Meselek ! İşte Esporcu Olamanın Yolları

Her spor dalının sporcudan beklentisi olan antremanı espocularında düzenli olarak yapması gerekmektedir. Aslında ilk olarak mekanizmalara adepte olmanız gerekmektedir. Klavye, mouse gibi ekipmanlarınız da bulunan makanizmlar da el konumunuzu ve hareket şekllerini yerleştirip bu ekipmanları seri bir şeklide kullanmaya başlamalısınız.

Oyunlarda kullanılan stratejileri öğrenmelisiniz. Elbette tüm stratejileri bilmeniz mümkün olmayacaktır fakat çoğuna hakim olursanız, rakibinizin hamlelerini kolaylık ile tahmin edebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde kolay galibiyetler kazanmış olursunuz, hem motivasyonunuzu hemde  oyun gücünüzü geliştirmiş olurusunuz.

Bu stratejileri oynadığınız oyunun videolarını veya canlı yayınlarını izleyerek öğrenebilirsiniz. Maç esnasında kazanma odaklı oynadığınız için strateji fark etmeniz mümkün olmayabilir fakat dediğimiz gibi başka oyucuları izleyerek yeni stratejiler öğrenmiş olursunuz.

Sağlıklı kalın

Tüm Oyun Sevenlerin Hayalindeki Meselek ! İşte Esporcu Olamanın Yolları

Esporcu olmak için ekran başında çok falza zaman geçirmeniz gerekmektedir. Bu sizi bilgisayara bağlı bir hayata sürükleyebilir. Eğer bu yolda emin adımlar atmak ve başarıya ulaşan bir birey olamak istiyorsanız, bilgisayar üzerinden yaptığınız her antreman kadar önemli olan bazı şeyler de bulunmaktadır. Mesela zamanınızı bilgisayarda geçirirken beslenmenizi asla aksatmamanız gerekmektedir. Espocu olan biryler düzgün belsenme konsunda çok hassastırlar.

Spor yapamayı aksatmamalısınız. Esporcu olmak sizleri ekran başında bir hayata sürüklese de sizler beden sağlığınız için sporunuza önem vermelisiniz. Aksi takdirde genç yaşınızda kamburluk benzeri rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz. Boş vakitlerinizde gözlerinizi dinlendirmeli ve imkanınız olursa spor yapmalısınız. Sadece bilgisayar başında oturan ve hareketsiz bir birey olamak bedeninizi kötü etileyecektir.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *