«
Twitter, Gelirlerindeki Yükselişe Rağmen Net Zararını Açıkladı
2020’nin ilk çeyrek verilerini açıklayan Twitter, toplamda 166 milyon günlük kullanıcıya ulaştığını açıkladı. Twitter ayrıca beklentileri aşarak aynı çeyrekte toplam 808 milyon dolarlık gelir elde ettiğini de duyurdu.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra tüm dünyaya yayılan ve şu ana kadar 238.826 kişinin ölümüne neden olan yeni ölümcül koronavirüs salgını (COVID-19) çevrimiçi platformların kullanıcı sayısını ve gelirlerini artırmasında çok büyük rol oynadı. Twitter’ın 2020 yılının ilk çeyreğine ilişkin yaptığı açıklama, bu popüler sosyal medya platformunun tüm beklentileri aştığını gözler önüne seriyor.

 

Analistlerin ilk çeyrek için yaptıkları tahminlerin üstüne çıkan Twitter’ın bu performansında COVID-19 salgınının son derece önemli bir yer tuttuğu belirtiliyor. Wall Street’in 2020’nin ilk çeyreği için yaptığı 773 milyon dolarlık tahmini aşarak 808 milyon dolar gelir elde eden şirket, günlük kullanıcı sayısında da 166 milyona ulaşmış durumda. Bu, 2019’un aynı dönemindeki sayının yüzde 24 üzerindeyken, platformun 2019’un sonundaki kullanıcı sayısı sadece 152 milyondu.

 

Kullanıcı Sayısıyla Reklam Gelirleri Arasında Bağ Kurulamadı

 

Twitter, Gelirlerindeki Yükselişe Rağmen Net Zararını Açıkladı

Twitter bu başarısını ‘karakteristik mevsimsel güç’ün yanı sıra ürün geliştirmeye ve COVID-19 pandemisiyle bağlantılı küresel iletişime yordu. Şirketin hisseleri de piyasalar açılmadan önceki ticarette, bu kazanımlardan bazıları daha sonra ayrıştırılmak üzere, yüzde 10‘un üzerinde değer kazandı.

Bununla birlikte, Snap Inc. ve Facebook Inc. gibi diğer sosyal medya platformlarında da görüldüğü üzere, ilk kez Twitter’da da kullanıcı sayısındaki artışla reklam gelirleri arasındaki artış arasında bir bağ oluşturulamadı. Satışlar bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yalnızca yüzde 3 artarken şirketlerin pazarlama harcamalarını kısmasından dolayı oluşan reklamlardaki büyük geri çekilişe dikkat çekilmekte.

11 Mart’tan ilk çeyreğin sonuna kadar, bir önceki yıla kıyasla satışlarda yüzde 27 düşüş gözlemlendi. Bu düşüş, özellikle Twitter’ın en büyük pazarı olan ABD’de hayli belirgin hissedildi. Twitter, Google ve Facebook dahil olmak üzere rakiplerini zenginleştiren reklam ürünleri türlerini oluşturmak konusunda da artık zorlanıyor.

Twitter, Gelirlerindeki Yükselişe Rağmen Net Zararını Açıkladı

Konu hakkında paydaşlarına yolladığı mektupta Twitter, reklam ürünlerini geliştirmenin şirketin şu andaki temel önceliği olduğunun altını çizdi. Listenin başındaysa doğrudan karşılık veren reklamlar yer almakta. Twitter’ın finansal yetkilisi Ned Segal, şirketin doğrudan karşılık reklamlarındansa marka pazarlaması konusunda çekici olduğunu belirtti. Segal’e göre, kriz boyunca doğrudan karşılık reklamlarının daha kolay ölçülebilir, daha hızlı gelişebilir ve daha dayanıklı olduğu öngörülüyor.

Öte yandan Twitter, 2 yıldan uzun bir süre sonra ilk kez bir çeyrekte net zarar açıkladı. Twitter’ın açıkladığı net zarar yaklaşık 8 milyon dolar. Şirket, işe alımlarda kısıntı, seyahatleri ortadan kaldırma ve gereksiz etkinlikleri azaltma yoluyla maliyetlerini düşürmeyi hedefliyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri de çalışanların artık evden çalışıyor olması olduğu tahmin ediliyor.

 

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *