«
JACK MA

Alibaba’nın kurucusu Jack Ma hakkında bazı iddialar bulunuyor. Çin merkezli şirketin kurucusu olan Jack Ma, Alibaba’ya yönelik soruşturmaların ardından 2 aydan daha uzun bir süredir ortalıkta görünmüyor.

.

Bu süreçte ise CEO hakkında önemli iddialar ortaya atıldı. Bazı kaynaklar farklı bir ülkeye kaçtığını söylerken, bazı iddialarda öldürüldüğü söyleniyor.

.

Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma Nerede?

.

Jack Ma’ya Ne Oldu? Öldürülmüş Bile Olabilir

.

Alibaba’nın kurucusu ve Ant Group’un kurucu ortaklarından Jack Ma şirketlerine yönelik yapılan soruşturmaların ardından sessizliğe büründü. Dünyanın en zengin insanları arasında yer alan Ma, 2 aydan daha uzun bir süredir ortalıkta görünmüyor.

.

Bloomberg’te yer alan bir habere göre Ma’nın servetinde ekim ayından beri önemli bir düşüş var. Ünlü girişimci, ekim ayından beri 11 milyar dolar azalan servetinin yanında Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde 25. sıraya kadar geriledi.

.

Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma Nerede?

.

Financial Times’ta yer alan bir başka habere göreyse Afrika’nın Sektör Kahramanları programında jüri olarak bulunan Jack Ma’nın adı listeden kaldırıldı. Normal şartlarda oldukça yoğun bir programı bulunan CEO’nun yavaş yavaş katıldığı programlardan adının kaldırılması işlerin karmaşık bir hal aldığını gösteriyor. Şirketin sözcüsü de konu hakkında net bir açıklama yapmış değil.

.

Twitter hesabından en son ekim ayında paylaşım yapılan Ma’nın öldürüldüğü iddiası ise sosyal medyada dolanan bir video ile tekrar alevlendi. Newsweek’in gün yüzüne çıkarttığı habere göre, 2014 yılında Çin’den kaçarak ülkede yaşanan yolsuzlukları ortaya çıkartan iş insanı Guo Wengui, 2019 yılında katıldığı bir programda Jack Ma‘yı işaret eden öngörülerde bulunmuştu.

.

Ma’nın yaptıkları sebebiyle ya hapse atılacağını ya da öldürüleceğini söyleyen Wengui’nin bu yorumu o dönem çok dikkat çekmemiş olsa da, ekim ayından beri ortalıkta görünmeyen Ma’ya yönlendirilen bu öngörünün gerçekleşmiş olma ihtimali yüksek görünüyor.

.

Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma Nerede?

.

Öngörülerin yer aldığı videoda Wengui, Ma’ya atıfta bulunarak Çin’de tüm milyarderler için “hapse girmek veya ölmek” gibi 2 seçenek bulunduğunu söylüyor. Videonun devamında ise Ant Group’un Çin’deki bankacılık sistemine meydan okuduğu için başının derde girdiği vurgulanıyor. 2019 yılında yapılan bu açıklamalar döneminde Jack Ma Çin’deki piyasaları düzenleyen kurumları ve kamu bankalarını eleştirmişti.

.

Yaşanan bu olaylardan sonra Jack Ma’nın Çin hükümeti tarafından cezalandırıldığı iddiaları gittikçe artarken, Alibaba CEO’sunun bir yandan kendisini kurtarmak için gizlice ülke dışına çıktığı belirtiliyor. Elbette şu anda ne öldürüldüğüne ne hapse atıldığına ne de ülke dışına kaçtığına dair bir bilgi söz konusu değil, ancak ortaya çıkan bilgiler ışığında yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu rahatlıkla söylenebilir.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

.

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *