«
wordpress-eklentisi-secerken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Bilindiği üzere WordPress, dünyanın en fazla web sitesi yazılımlarının başında gelmektedir. Gelişmiş tema ve eklenti seçeneklerinin fazla olması ve bunların önemli bir kısmının da ücretsiz olarak sunulması, WordPress içerik sistemini tercih edilir hale getirmektedir. Peki, ücretsiz WordPress eklentileri kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Gerek web sitenizin güvenliği ve gerekse daha işlevsel bir eklenti kullanmak için birtakım hususları göz önüne almanız, faydalı olacaktır. Web sitesi güvenliğini riske atmamak ve WordPress tabanlı internet sitesini daha işlevsel hale getirmek için, aşağıdaki önerileri dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Ücretsiz WordPress Eklentileri Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Eklenti Güncelliği

Kullanacağınız eklentinin belirli aralıklarla güncel versiyonlarının yayınlanması, dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biridir. Çünkü geliştirici tarafından güvenlik açıklarının kapatılması ve eklentiye güncel özelliklerin eklenmesi, yapılacak güncellemeler ile mümkün olmaktadır.

Bu yüzden geliştiriciler tarafından eklentinin hangi sıklıklarla geçmişte güncellenmiş olduğuna ve geliştiricinin sonraki süreçte güncelleme yapıp yapmayacağına yönelik açıklamasının olup olmadığına bakın.

Tema İle Uyumluluk

Kullanacağınız eklentinin temanız ile tam olarak uyumlu olması, ücretsiz eklenti kullanırken dikkat etmeniz gereken şeylerden biridir. Eklentinin özelliklerinden tam olarak yararlanabilmek ve tema ile uyum sorunu yaşamamak için, kullanacağınız eklentinin WordPress teması ile uyumu önemlidir.

Derecelendirme Ve Yorumları Dikkate Alın

Kullanmak istediğiniz ücretsiz eklenti için çeşitli platformlarda yapılmış yorum ve puanlara dikkat edilmesi de, ücretsiz WordPress eklentileri kullanırken nelere dikkat edilmeli? Sorusuna vereceğimiz cevaplardan biridir. Bir ürünün ne kadar kaliteli olduğu, ancak gerçek kullanıcı yorumları ile görülebilir.

Bu yorumlar sayesinde kullanıcıların ürünün hangi özelliğinden mustarip oldukları ya da en çok beğendikleri özellikleri görmeniz için, oldukça önemlidir.

Eklentiyi Test Edin

Özellikle web sitesi işleri ile uğraşan birçok webmaster, atıl vaziyette sitelere de sahip olmaktadır. Kullanmadığınız atıl vaziyette bir web siteniz varsa, kullanmayı düşündüğünüz eklentiyi öncelikte test etmeniz olası sorunları önleyebilmek için faydalı olacaktır.

Ekran Görüntülerini İnceleyin

Ücretsiz WordPress eklentisi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer vereceğimiz tavsiyelerden biri de, eklentiye ait varsa ekran görüntülerinin incelenmesidir.

Eklenti sonrasında web sitesinin ya da yönetim panelinin yeni görünümüne bakarak, eklentiyi kullanıp kullanmamaya karar verebilirsiniz.

Destek Formu Ve İletişim

Küçük web siteleri için kullanacağınız eklentinin vereceği zararlar belki büyük olmasa da, web sitesinin büyüklüğüne göre zararın da büyük olacağını unutmayınız. Bu yüzden büyük bir web sitesine sahipseniz, eklentiyi geliştirenler ile irtibat kurabileceğiniz en azından bir e-posta adresinin bulunmasına dikkat edin.

Bunun dışında eklenti ile alakalı bir destek formunun bulunması, yaşayabileceğiniz sorunlar ya da bilgi almak istediğiniz konular için size kolaylık sağlayacaktır.

 

Bir Cevap Yaz

Donanım Forum Hakkında

avatar

Donanım Forum

Dünya ve Türkiye gündeminde yer alan teknoloji,donanım,mobil dünya haberlerini kullanıcılarına sunar. Sadece gerekli bilgileri vererek ziyaretçilerini teknoloji dünyası hakkında bilinçlendirmeyi amaç edinir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *