BioNTech Kurucusu Uğur Şahin’den Uyarı: ‘Durum toz pembe değil!’ | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

BioNTech Kurucusu Uğur Şahin’den Uyarı: ‘Durum toz pembe değil!’

avatar

Emir Duman

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

KORONAVİRÜS
BioNTech kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci, Alman Der Spiegel dergisinin kapağında yer aldı. BioNTech koronavirüs aşısı için önemli açıklamalarda bulunan Şahin ve Türeci, Avrupa için durumun hiç iç açıcı olmadığını vurguladı.

.

BioNTech Kurucusu Uğur Şahin’den Uyarı: ‘Durum toz pembe değil!’

.

Koronavirüs Aşısı İçin Yeni Üretim Tesisleri Kurulacak

.

Der Spiegel dergisine röportaj veren Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, ABD’nin çok erken davranarak BioNTech koronavirüs aşısı için Temmuz ayında 600 milyon doz sipariş verdiğini belirtti.

.

Avrupa Birliği ise çok daha geç kalarak ancak Kasım ayında 300 milyon doz sipariş verebildi. Şu an için Avrupa Birliği’nde onay alan tek aşı olan BioNTech, üretim açısından da Moderna ve AstraZeneca aşılarına göre daha yüksek bir üretim kapasitesine sahip.

.

Uğur Şahin ve Özlem Türeci röportajda, AB’nin ilk başta birden fazla firmadan aşı temin edilebileceğini düşündüğü için BioNTech aşısı konusunda geç kaldığını vurguladı.

.

Diğer koronavirüs aşısı üreten firmaların üretimde yaşadığı aksaklıklar ve AB’den onay alamamış olması aşılama açısından bir krize neden olmuş gibi gözüküyor.

.

BioNTech Aşısı Üretimi İçin Türkiye Devrede

.

Şu an için aşı üretimi konusunda da aksaklıklar olduğunu söyleyen Şahin, farklı üretim tesisleri kurulmadan yeterli miktarda aşı üretmenin de zor olduğunu açıkladı. Bu anlamda, Uğur Şahin, BioNTech olarak Avrupa’nın bir çok yerinde aşının üretilebilmesi için görüşmeler yapıldığını belirtti.

.

BioNTech Kurucusu Uğur Şahin’den Uyarı: ‘Durum toz pembe değil!’

.

BioNTech kurucusu ve CEO’su Şahin, daha önce de Türkiye’de aşı üretimi yapmak istediklerini belirtmişti.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da kısa süre önce aşı üretimi için Prof. Dr. Uğur Şahin‘le görüşmeler yapıldığını açıklamıştı.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: