FedEx, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için üzerine düşeni yapmak istiyor. Bunu yapmak için, transit şirketi bugün yeni bir taahhüt verdi: 2040 yılına kadar tüm operasyonlarında tamamen karbon nötr olmayı hedefliyor. Bu, üç temel alanda FedEx Genel Merkezinden 2 milyar dolarlık bir yatırımla başlayarak çok adımlı bir hedef olacak.

.

FedEx, 2040 yılına kadar tamamen karbon nötr olmak için 2 milyar dolar yatırım yapacak

.

Bu alanlar, araç elektrifikasyonu, sürdürülebilir enerji ve karbon “tutma” dır. İlk olarak FedEx, 2040 yılına kadar tüm kamyonet ve teslimat kamyonları filosunu sıfır emisyonlu EV alternatifleriyle değiştirmeyi planlıyor. Arada, yeni araç alımlarının yüzde 50’si 2025’e kadar EV olacak. 2030’a kadar bu rakam artacak.

.

Sürdürülebilir enerjiye gelince, bu nispeten basit: FedEx, hava ve kara araçları için emisyonları azaltabilen veya ortadan kaldırabilen “alternatif yakıtlara yatırım yapmaya devam edecek”. FedEx, hangi enerji kaynaklarını takip edeceğini belirtmedi, ancak güneş ve rüzgar uygun adaylar gibi görünüyor.

.

Fedex, 2040 Yılına Kadar Tamamen Karbon Nötr Olmak İçin 2 Milyar Dolar Yatırım Yapacak!

.

Son olarak, FedEx’in taahhüdünün “Karbon tutma” kısmına sahibiz ve bu, daha önce bahsedilen 2 milyar doların bir kısmını Yale Doğal Karbon Yakalama Merkezi’ne aktaracağını görecek. Nakit, Merkezin fazla CO2’yi “küresel ölçekte” çevremizden emmenin, depolamanın ve başka şekilde uzaklaştırmanın yeni yollarını araştırmasına yardımcı olacaktır.

.

FedEx Corp CEO’su Frederick Smith yaptığı açıklamada, “İklim zorluklarını ele alırken cesurca harekete geçme sorumluluğumuz var” dedi. “Bu hedef, operasyonlarımız boyunca uzun süredir devam eden sürdürülebilirlik taahhüdümüzü temel alırken, aynı zamanda FedEx ve tüm sektörümüz için uzun vadeli, dönüşümsel çözümlere yatırım yapıyor.”

.

FedEx’in hedeflerine ulaşıp ulaşamayacağı henüz belli değil, ancak 2040 çok uzak, bu yüzden olası görünüyor. Umarız çabaları bir fark oluşturur.

.