Qualcomm’un 50 yaşındaki Brezilya başkanı Cristiano Amon, bu Haziran ayında teknoloji devinin 36 yıllık tarihinde yalnızca dördüncü CEO olacak. Son zamanlarda, çip kıtlığından Nvidia’nın Arm’ı devralmasına kadar sektörün durumu hakkında geniş kapsamlı bir röportaj verdi. İşte bazı önemli noktalar…

.

Yarı iletken kriziyle ilgili olarak gelen Qualcomm CEO'su, Nvidia'nın Arm'ı satın alması

.

Konuşan CNET , Amon çiplerinin güncel dünya çapında kıtlık nedeniyle sorunların ciddiyetini örtbas vermedi. “Bana ‘geceleri beni ayakta tutan nedir?’ diye sorduysanız Şu anda yarı iletken endüstrisinde yaşadığımız bu tedarik zinciri krizi, “dedi.

.

Qualcomm, çiplerinin çoğunu oluşturmak için TSMC ve Samsung gibi şirketlere güveniyor. Bu uygun olsa da, kendi sorunlarını da beraberinde getiriyor: Samsung, aşırı hava koşullarının geçici olarak kapandığını gördükten sonra, Austin, Texas’taki tesisini normal üretim seviyelerine döndürme sürecinde . Fabrika, kendi LSI bölümü Tesla ve Qualcomm için çipler üretiyor.

.

Yarı İletken Kriziyle İlgili Olarak Gelen Qualcomm CEO'su, Nvidia'nın Arm'ı Satın Alması Hakkında Konuştu!

.

Qualcomm’un Snapdragon SoC’yi üretmek için kendi fabrikalarını kurup kurmayacağı sorulduğunda Amon şunları söyledi: “Yonga tasarımında çok iyiyiz ve çok hızlı bir inovasyon hızı için teknolojileri uygulamada çok iyiyiz. Yarı iletkenlerin üretimi tamamen farklı bir uzmanlık. “

.

Otomotiv endüstrisinden PC donanımı ve oyun konsollarına kadar her şeyin küresel yarı iletken kıtlığının etkilerini hissettiğini biliyoruz. Raporlar , 2022’ye kadar dayanabileceğini iddia ediyor , ancak Amon daha iyimser.

.

“2021’in sonuna geldikçe bu daha iyi olacak” dedi. “Ancak bunun önemi dikkat çekmek ve sağlam bir tedarik zincirine sahip olduğumuzdan ve bir dizi teknolojiye yatırım yapıldığından emin olmaktır.”

.

Başka yerlerde Amon, Arm’ın bağımsız kalmasının önemini vurguladı. Qualcomm, Nvidia’nın İngiliz çip tasarımcısını 40 milyar dolarlık satın almasına alenen karşı çıkan birkaç şirketten biri ve düzenleyicileri anlaşmanın antitröst etkilerine daha derinlemesine bakmaya çağırdı. Qualcomm, Nvidia’nın Arm’ın fikri mülkiyetinin hayati parçalarını elinde tutabileceği konusunda endişeli.

.

Amon, “Arm yol haritasının gücü bağımsızlığıdır,” dedi. “Nvidia’nın yapacaklarını söylediği şeyi yapmak için Arm satın almasına gerek yok.” Nvidia’nın Intel’in x86 mimarisiyle rekabet etmek için Arm satın almasına gerek olmadığına inanıyor.

.

“Arm ekosistemleri büyüyor ve bağımsız olduğu için dünya çapında inanılmaz bir rekabet yaratıyor,” diye ekledi Amon.

.