«
telefon-yavas-sarj-olma-sorunu-nasil-cozulur-4[1]

Mobil iletişim cihazları hayatımıza önemli kolaylıklar katıyor olsa da, bu cihazların şarj sorunları henüz çözülebilmiş değil. Birçok üretici özellikle akıllı telefonların daha hızlı şarj olması ve şarjın uzun gitmesi için çalışmalar yaparken, bizde yavaş şarj olan telefonlar için öneriler listesi hazırlayarak cihazınızın daha hızlı şarj olmasını sağlayacak bazı tavsiyelerde bulunduk.

Yavaş Şarj Olan Telefonlar İçin Öneriler

Telefonu Şarj Edildikten Sonra Mutlaka Çıkarın

Akıllı telefonlarda yapılan en büyük hatalardan biri, cihaz şarj doluluk oranına ulaşmasına rağmen hala şarjda tutmaktır. Bu cihazın bataryasına olduğu gibi telefon ömrünün de, azalmasına sebep olacaktır. Az da olsa cihazın gereksiz yere elektrik enerjisine tabi tutulması, akıllı telefonların yavaş şarj edilme sorunları arasındadır.

Zaman içerisinde gerek şarj aleti ve gerekse cihazın enerji aksamında oluşacak yıpranma, cihazın daha yavaş şarj olmasına sebep olmaktadır.

USB Kablosunu veya Şarj Adaptörünü Değiştirin

Öncelikle sorunun nerede olduğunu anlamak için, bir yakınınızın USB şarj kablosunu kullanarak cihazınızı şarj etmeyi deneyin. Şayet akıllı telefonunuz denediğiniz kablo ile çok daha hızlı şarj oluyorsa, akıllı telefonunuzun yavaş şarj olma sebebi kullandığınız USB şarj kablosu olabilir. Aynı denemeyi USB portunun bulunduğu elektronik kısmı değiştirip kendi kablonuzu kullanarak da yapabilir, sorunun temel kaynağının bunlardan olup olmadığını bulabilirsiniz.

USB Portunu Temizleyin

USB portunun kirli olması, cihazınız şarj olsa bile daha yavaş şarj olmasını sağlayabilir. Bu yüzden yavaş şarj olan telefonlar için öneriler listemizdeki önemli tavsiyelerimizden biri de, bu bölgenin temizlenmesine yöneliktir.

Telleri kopmayacak sağlam bir diş fırçası veya plastik iğneye benzer bir şeyle, metal kısımlara zarar vermeden dikkatli bir şekilde USB portunun temizliğini yapabilirsiniz.

Telefonunuzu Şarjda Kullanmayın

Akıllı telefonunuzu ya da tablet gibi diğer mobil cihazları şarjda takılı iken kullanmanız, cihazın daha geç şarj olmasına sebep olacaktır. Aynı zamanda bu sorunun kalıcı olmaması için, telefonunuzu şarja takılıyken kullanmamaya özen gösterin.

Bataryanız Eski veya Bozulmuş Olabilir

Uzun süre şarja bağlı olarak, bataryaların ömründe azalma olması mümkündür. Eski ya da yıpranmış bataryaya sahip olduğunuzu düşünüyor ve listemizdeki önerilere rağmen geç şarj olma sorununu çözemiyorsanız, telefonunuzun bataryasını değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Arka Plan Uygulamaları Yavaş Şarja Sebep Olabilir

Yavaş şarj olan telefonlar için öneriler listemizde son olarak, arka planda çalışan uygulamaların da cihazın yavaş şarj olmasına sebep olabileceğini belirtelim. Bu nedenle cihazınızı şarja takmadan önce arka planda çalışan uygulamaları kapattığınıza emin olmanız ve hatta telefonunuzu uçak moduna alarak şarj etmeniz daha hızlı şarj imkânı sağlayacaktır.

Bir Cevap Yaz

Donanım Forum Hakkında

avatar

Donanım Forum

Dünya ve Türkiye gündeminde yer alan teknoloji,donanım,mobil dünya haberlerini kullanıcılarına sunar. Sadece gerekli bilgileri vererek ziyaretçilerini teknoloji dünyası hakkında bilinçlendirmeyi amaç edinir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Yasmin

    Telefonunuz yavaş şarz oluyorsa bunun en etkili yolu parlaklığını tamamen kısmaktır.. ben telefonların bu yüzden yavaş şarz oldugunu düşünüyorum 😜 ve evet eğer hep aynı şarz aletini kullanıyorsanız da onu kullanmayi bırakıp yeni USB kablosu almanızı tercih ederim illa alın demiyorum evinizde de varsa kullanmalısınız bazen USB kabloları her ne kadar orijinal olsalarda tamamen telefonlarınıza dayanacak değiller canlar 😂👍