«
QUALCOMM

Dünyanın en büyük yonga üreticilerinden olan Qualcomm, araçları daha akıllı hale getirecek olan dördüncü nesil Snapdragon Otomotiv Kokpit Platformlarını sanal olarak düzenlenen ‘Automotive Redefined’ etkinliğinde tanıttı.

.

Yeni Qualcomm Yongaları ile Araçlar Daha Akıllı Olacak!

.

Dördüncü Nesil Snapdragon Otomotiv Kokpit Platformları Tanıtıldı

.

Genellikle akıllı telefonlara yönelik olarak ürettiği yongalarla bilinen Qualcomm, iki günlük sanal ‘Automotive Redefined’ etkinliğinde, en geç 2024 yılının başlarında otomobillere gelecek olan dördüncü nesil Snapdragon Otomotiv Kokpit Platformlarını tanıttı.

.

Yeni Qualcomm Yongaları ile Araçlar Daha Akıllı Olacak!

.

Teknoloji, daha az enerji ile daha yüksek performans elde edilmesini sağlayan 5 nanometre çip üretimine dayanıyor. Etkinlik öncesinde verdiği röportajda konuşan Qualcomm’un otomobil bölümünün genel müdürü Nakul Duggal, “Bugün evinizde, ofisinizde veya telefonunuzda kullanabileceğiniz birçok eğlence ve bilgi ekosistemi arabanızın bir parçası olacak” şeklinde açıklama yaptı.

.

Yeni Platform Üstün Yapay Zeka Özellikleri Barındırıyor

.

“Arabalar çevrelerinden daha fazla haberdar olacak. Ayrıca otonom şekilde gidebilecekler” diyen Duggal, bu ve daha fazlasının önümüzdeki dört veya beş yıl içinde hayatımızın bir parçası haline geleceğini belirtti.

.

Dördüncü nesil Snapdragon Otomotiv Kokpit Platformları, kokpitin daha akıllı ve tamamen yolcuların tercihlerine uyarlanabilir olmasını sağlayan gelişmiş grafikler, multimedya, bilgisayar görüşü ve yapay zeka özellikleri barındırıyor.

.

Navigasyon ve eğlence için kullanılabilen 10 veya daha fazla çoklu yüksek çözünürlüklü ekranı destekleyen platform, aynı zamanda arabanın içinde veya çevresinde neler olduğunu izlemek için birden fazla yüksek çözünürlüklü kamera girişi bulunduruyor.

.

Yeni Qualcomm Yongaları ile Araçlar Daha Akıllı Olacak!

.

Platformdaki geliştirilmiş yapay zeka yetenekleri; daha fazla sürücü ve yolcu kişiselleştirmesi, araç içi sanal yardım, doğal ses kontrolü, sürücü izleme ve yolcu varlığını algılama imkanı sunacak. Teknoloji, koltuk ve ayna konumlandırma, klima ve ses tercihleri ​​gibi bilgi-eğlence ve araç kontrolleri konusunda yolcuların tercihlerini sürekli olarak öğrenebiliyor ve bunlara uyum sağlayabiliyor.

.

Şu anda Qualcomm’un teknolojisi ile donatılmış yaklaşık 150 milyon araba var. Üçüncü nesil Snapdragon Otomotiv Kokpit Platformunu kullanan araçlar bu yıl satışa çıkacak. Dördüncü nesil Snapdragon Otomotiv Kokpit Platformu’na sahip araçlar ise 2023 sonlarında veya 2024’te yollarda görünecek.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *