Yonga Kıtlığının 2022'ye Kadar Sürmesi Bekleniyor! | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

Yonga Kıtlığının 2022’ye Kadar Sürmesi Bekleniyor!

avatar

Emir Duman

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

YONGA

Dünya çapındaki yonga kıtlığının yakında sona ereceğini mi umuyorsunuz? Ne yazık ki, arzdan çok daha ağır olan mevcut talebin üç veya dört çeyrek daha sürmesi, ardından stoklar normal seviyelere ulaşmadan önce bir veya iki çeyrek daha devam etmesi bekleniyor. Bu doğruysa, sektörün normale dönmesi 2022’de bir zaman olacaktır.

.

Otomobiller , PC donanımları ve oyun konsollarının en çok vurduğu küresel kıtlıkta son ürünün çip kullandığı hemen hemen her pazarı gördük.

.

En büyük sorun Covid-19 ve evde kalma emirleri oldu. Dünyanın çoğunun aniden uzaktan çalışmaya geçmesi ve ev tabanlı eğlence ürünlerinin barlardan sinemalara kadar her şeyin ticareti duraklatmasıyla norm haline gelmesiyle birlikte, PC’ler, dizüstü bilgisayarlar, TV’ler, konsollar vb. İçin talep daha önce görülmemiş seviyelere ulaştı.

.

Sorunu daha da kötüleştiren, yongaların üretilmesini zorlaştıran karmaşık üretim süreci, her cihazda daha fazla sayıda yonga, lojistik sorunlar ve paket kıtlığı oldu. Çin / ABD ticaret savaşı, şirketlerin cipsleri önceden stoklamaya çalıştığını gördü ve üreticiler üzerinde daha fazla baskı yaptı.

.

Birim kapasitesi liderleri

şirket Aylık üretim kapasitesi Toplam küresel kapasite payı
Samsung 3.1 milyon % 14.7
TSMC 2.7 milyon % 13.1
Mikron Teknolojisi 1.9 milyon + % 9,3
SK Hynix ~ 1.85 milyon % 9
Kioxia 1.6 milyon % 7.7
Intel 884.000 ~% 4,1

.

Üretim zaten son iki yıldır talebi karşılamakta zorlanırken, sorun 2020’de zirveye ulaştı.

.

MarketWatch , normalliğin hala çok uzak olduğunu yazıyor. “Yarı şirketlerin mevcut talep seviyelerinin% 10 ila% 30 altında sevkiyat yaptığına inanıyoruz ve arzın talebi karşılaması için en az 3-4 çeyrek, ardından müşteriler / dağıtım kanallarındaki stokların yenilenmesi için 1-2 çeyrek daha gerekecek. JP Morgan’da analist olan Harlan Sur, normal seviyelere dönüyor.” dedi.

.

Susquehanna Financial analisti Christopher Rolland, kilitlemelerin hafifletilmesinin ve aşı uygulamalarının devam etmesinin ardından ekonomiler açıldıkça bahara girerken çip kıtlığının daha da kötüleşeceğini söyledi. Bir siparişin verilmesi ile teslimat arasındaki sürenin uzunluğu olan teslimat süreleri, 2018’den bu yana en uzun olan 14 haftayı aşan bir “tehlikeli bölgeye” giriyor.

.Yonga Kıtlığının 2022'ye Kadar Sürmesi Bekleniyor!

.

Stifel analisti Matthew Sheerin, “Devam eden arz kısıtlamaları ve 2021’de talebin iyileştirilmesi konusunda süregelen iyimserliğin yanı sıra ufukta herhangi bir büyük düzeltme görmüyoruz” diye yazıyor Stifel analisti Matthew Sheerin. “Muhtemel çok-çeyrek envanter düzeltmesine kıyasla, devam eden tedarik kesintileri ve artan malzeme maliyetleri ile daha fazla ilgilenmeye devam ediyoruz.” dedi.

.

Tüm bunlar, hisse senedi fiyatlarının yükseldiğini gören yonga üreticileri için iyi bir haber olsa da, en son ürünleri satın alma girişimlerinin sonuçsuz kalması tüketicileri hayal kırıklığına uğratıyor. Üreticiler Aralık ayında üretimlerini yüzde 40 artırdı ve Biden yönetimi devreye giriyor, ancak bu sorun yakın zamanda ortadan kalkmayacak.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: