YouTube uyku dostu özelliği hakkında her şey ve nasıl kullanılır? | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

YouTube uyku dostu özelliği hakkında her şey ve nasıl kullanılır?

avatar

Büşra Çevik

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

YouTube uyku dostu özelliği hakkında her şey ve nasıl kullanılır?

YouTube uyku düzeni için önemli özelliği kullanıcılara sundu. Ancak birçok kullanıcı bu özelliğin varlığından habersiz şekilde uygulamayı kullanmaya devam ediyor. Bu yazıda, video ve müzik servisinin uykuya yardımcı özelliğini size anlatacağız.

.

Günümüzün önemli bir bölümü bilgisayar, telefon ve televizyon önünde geçiyor. Bununla yetinmeyip uyumadan önce yatağımızda da telefon kullanıyoruz. Genelde sosyal medya ve video odaklı olan bu “son bakış” uykunun en büyük düşmanı. Çünkü uykuya ihtiyacı olan gözlerin telefonun yaydığı mavi ışığa maruz kalması, önemli sorunları beraberinde getiriyor.

.

YouTube kullanıcıları için uyku özelliği!

.

YouTube üzerinde kullanıcılar “İzleme süresi” kısmında, YouTube izlerken geçirdikleri zamanı kontrol edebiliyor. Bu sayfada son 7 güne ait video izleme süresi ve günlük video izleme süresi gibi değerler kendisini gösteriyor. Bu kısma gitmek için de mobil cihazlarda sağ üstte yer alan profil kısmına dokunmak gerekiyor.

youtube uyku özelliği

Birçok kişi için problem olan uyku öncesi video izlemesine yönelik, “YouTube’da geçirdiğiniz zamanı yönetmenizi sağlayın” sekmesi bulunuyor. Burada gün içinde de aralıksız video izlemesine yönelik bildirim ayarı bulunuyor. Eğer kullanıcılar uzun süre farkında olmadan video izlemeye dalıyorsa, bu özelliği kullanabilir. Özelliğin adı “Video izlemeye ara vermeyi hatırlat” şeklinde kendisini gösteriyor. Bu ayara dokunulduğunda “Hatırlatma sıkılığı” isminde kısım açılıyor. Burada kullanıcılar belirledikleri süreyi ayarlayarak, video izlemeye daldığına dair bildirim alabilme imkanına sahip. Bu özelliğin telefonun pil kullanımına da olumlu katkı sağlayacağını belirtmek mümkün. Çünkü akıllı telefonların pil kullanımının büyük bir bölümü, ekran parlaklığı için oluyor.

youtube uyku özelliği

Bu ayar seçeneğinden sonra yazımıza konu olan YouTube uyku özelliği kısmı geliyor. Bu özellik, gece geç saatlere kadar ekranlara baktıktan sonra kaliteli uyku isteyen kullanıcıların yararına olacak. Kullanıcılar kendi belirledikleri saat dilimlerini uyku zamanı olarak gösterecek. Kullanıcılar “Uyku vaktini hatırlat” sekmesine dokunduğunda “Şu saat aralığında hatırlatıcı göster.” kısmı kendisini gösteriyor. Burada uyarının kullanıcıya gösterilmesi için belirlenen saatler görülüyor. Dileyen kullanıcılar buraya uyuma saatlerini girerek, farkındalık oluşturabilir.

youtube uyku özelliği

Bu ayara ek olarak video izlenme sırasında, ayarlanan saate denk gelme ihtimali de düşünülmüş. Kullanıcıların uyku saati geldiğinde, videonun durdurularak bildirim alması imkanı bulunuyor. Ancak video sonunda da uyku hatırlatıcısı uyarısını almak mümkün. Bunun için “Hatırlatıcıyı göstermek için videonun bitmesini bekle.” seçeneğine dokunmak gerekiyor.

youtube uyku özelliği

Siz de YouTube uyku özelliği ayarını kullanarak gece uyku öncesinde kendinize uyarı yapılmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle geceleri telefon ekranlarından göze gelen mavi ışığın uyku kalitesini olumsuz etkilediğini belirtmekte yarar var.

.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?Sizde faydalı bir özellik mi?Düşüncelerinizi bizimle paylaşın ve daha fazlası için takipte kalın!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: