26 iPhone’u Tek Tuşla Nasıl Kontrol Etti? | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

26 iPhone’u Tek Tuşla Nasıl Kontrol Etti?

avatar

Emir Duman

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

IPHONEHACK

iPhone güvenlik açığı ile yakın zamanda gündeme gelmişti. Bahsi geçen güvenlik açığı ile kısa sürede 26 iPhone’u kapatmak mümkün hale geliyor. Yakın zaman önce ortaya çıktığı kadarıyla iPhone’larda bir güvenlik açığı bulunuyordu. Bu açık sayesinde kolaylıkla iPhone’un ele geçirildiği görülüyor.

.

26 iPhone’u Tek Tuşla Nasıl Kontrol Etti?

.

Bunun için yalnızca Wi-Fi gibi bir bağlantıya gerek duyulması açığın gerçekten de tehlikeli olduğunu gösteriyor. Google Project Zero ekibinden bir yazılımcı olan Ian Beer, konuyu Apple’a bildirdiğini ve bu açığın kapatıldığını belirtmiş olsa da açık hakkında bir video paylaştı.

.

iPhone Güvenlik Açığından Dolayı Yaşanabilecekler

.

Ian Beer YouTube üzerinden yayımladığı videoda tek bir tuş ile 26 farklı model iPhone’u kapatabiliyor/açabiliyor. Wi-Fi bağlantısı dışında başka bir şeye ihtiyaç duymayan bu yazılımsal açık aslında kötü kişilerin eline geçse sorun çıkabileceğinin kanıtı.

.

Apple tarafından iOS 13.5 ile kapatıldığı aktarılan bu açık aslında milyonlarca kişinin etkilenmesine sebep olabilirdi. Ian Beer paylaştığı  yazıda ise 100 dolarlık harcama yaptığını söylüyor. Bu harcama ile kısa süre içinde 26 iPhone’un kontrolünü sağladığının altını çiziyor.

.

26 iPhone’u Tek Tuşla Nasıl Kontrol Etti?

.

Popüler ve ulaşılması da bir o kadar kolay olan Raspberry Pi ve birkaç adet Wi-Fi adaptörü kullanarak hazırladığı düzeneğe yazılım eşlik ediyor. Yine de belirtmekte fayda var ki Beer, Apple cihazları hacklemek ile ünlü yani bu işlem onun için kolay olsa da aslında ”profesyonel olmayan kişilerin” yapabilmesi pek mümkün gözükmüyor.

.

Güvenlik açıklarının ne kadar da tehlikeli bir hale gelebileceğinin kanıtı olan bu paylaşım, telefonları güncel tutmanın önemini bir kez daha ortaya çıkartıyor. Neyseki iPhone güvenlik açığı iOS 13.5 güncellemesiyle kapatıldı. Bu güvenlik açığı gibi açıklardan korunmak için telefonları güncel tutmak çok önemli.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: