«
SNAPDRAGON

Snapdragon 480 işlemci uygun fiyatlı akıllı telefonlarda kullanılması için geliştirildi. Üst segment modellerinde görmeye alıştığımız 5G bağlantı özelliği, bu işlemci ile uygun fiyatlı modellerde de kullanıcıların karşısına çıkacak. 8 nanometre (nm) fabrikasyon süreci bulunan işlemcide 6 GHz ağları destekleyebilen Snapdragon X51 5G modem yer alacak.

.

Snapdragon 480 ile Bütçe Dostu Telefonlara 5G Geliyor

.

Dünya çapında kullanımı yaygınlaşan 5G bağlantısı için telefon üreticileri kadar işlemci üreticileri de çalışıyor. Mobil işlemci pazarında da önemli paya sahip olan Qualcomm, üst ve orta segment modelleri için geliştirdiği 5G işlemcilerin yanına, bütçe dostu modeller için de geliştirilen işlemcileri eklemiş oldu.

.

Bütçe Dostu Snapdragon 480 Özellikleri

.

Qualcomm tarafından tanıtılan işlemcinin özelliklerine bakarsak Kyro 460 performans çekirdekleri göze çarpıyor. 1.8 GHz hızda çalışan Cortex-A55 çekirdekler ve 2.0 GHz temel hızında çalışan Cortex-A76 çekirdekler bulunuyor. Grafik birimi olarak da modelde Adreno 619 görev alıyor. Bu özelliklerle birlikte Qualcomm Hexagon 686 ile yapay zeka işlemlerinin yüzde 70 daha hızlı çalışacağı belirtiliyor.

.

Snapdragon 480 ile Bütçe Dostu Telefonlara 5G Geliyor

.

Snapdragon 480 özellikleri için ek olarak 64 Megapiksel çözünürlüğe kadar kamera desteği ve 1080p 60fps video kaydı desteği bulunuyor. Ayrıca bu işlemciye sahip olan akıllı telefonlar Qualcomm Quick Charge 4 Plus desteğine de sahip olacak. Bu teknoloji sayesinde boş bir batarya 15-20 dakika içinde yüzde 50 seviyeye kadar şarj olabiliyor.

.

Modelin özelliklerinde son olarak 120 Hz tazeleme hızı desteği, FHD+ ile HD+ çözünürlük desteği, Wi-Fi 6 desteği ve Bluetooth 5.1 desteği sunuluyor. Bu işlemciyi kullanan ilk modellerin önümüzdeki birkaç kaç ay içinde piyasaya sunulması bekleniyor. Modellerin markaları içinse Oppo, Xiaomi, Motorola ve Nokia öne sürülüyor.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

.

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *