Donanım Haberleri

Anakart Üreticilerinden Intel’i Kızdıracak Hamle

Overclock yapmak için Intel işlemci satın almak isteyenler “K” ibaresi taşıyan modelleri tercih ediyor, ancak ilerleyen dönemde bu durum değişebilir. Bunun nedeni ise anakart üreticilerinin Intel işlemcileri zorlamakta kararlı olmaları.

.

Asus TUF Gaming B460 Plus anakartta Asus Performance Enhancement (APE) olarak bilinen bir özellik olduğu görüldü. Bu 65W’lık işlemcinin 125W (veya daha yüksek) seviyesine çıkmasını sağlıyor ve bu sayede saat hızları artıyor.

.

intel

.

Anakart Üreticilerinden Intel Hız Aşırtma Hamlesi

.

ASRock ve Gigabyte’ın son dönemde piyasaya sürdüğü anakartlar benzer bir özelliğe sahip. Aorus B460 serisi anakart üzerine çarpan kilidi kapalı olan Intel Core i7 10700 Comet Lake-S işlemci takılarak yapılan testlerde: normal hızda yani 3.8 GHz’de çalıştığı görülüyor ve Cinebench R20 testinden 3637 puan topluyor.

.

BIOS’a eklenen bu yeni seçenek aktif hale getirildiğinde ise 4.5 GHz seviyesine kadar çıkan işlemci, aynı testten 4679 puan alıyor. Tüketiciler ücretsiz bir şekilde performans artışı elde edeceği için bunu oldukça sevecek. Peki, K serisi işlemcilere ilginin azalacağı için Intel bu konuda ne düşünecek?

.

intel

.

Güç seviyesi yani Power Level 1 (PL1) ayarını değiştirerek işlemcilere müdahale ediyor. Intel’in böyle bir durumda garantiyi geçersiz kılacağı dile getirilirken, güç artışının beraberinde daha iyi bir soğutma ihtiyacı getireceğini de belirtmek isteriz. Anakart üreticilerinin Intel’e karşı alacağı tavrı ilerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz.

.

Konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: