«
  1. Anasayfa
  2. Donanım Haberleri
  3. Qualcomm, Eski Apple Mühendisleri Yardımıyla ‘Dünyanın En İyi Çiplerini Üreteceğini’ İddia Ediyor

Qualcomm, Eski Apple Mühendisleri Yardımıyla ‘Dünyanın En İyi Çiplerini Üreteceğini’ İddia Ediyor

9c186001d24e521e62f4d65b7a4a8b4f48bddf63

Qualcomm CEO’su Cristiano Amon geride bıraktığımız aylarda Huawei’nin Apple kadar kuvvetli imkanlara sahip olduğunu iddia etmişti ve Qualcomm’un da Apple’ın M1 yongasıyla direkt olarak rekabet edebilecek bir yonga seti üstünde çalıştığı meydana çıkmıştı. Bugün şirketin CEO’su tekrar büyük bir iddiayla gündeme oturdu.
Geçtiğimiz ay Apple, çiplerinin sırlarını rakip firmalara yolladığını düşündüğü iki eski çalışanına dava açmıştı. Apple, geride bıraktığımız sene işten ayrılmadan evvelce çalışanlarının yüzlerce bulguyu kopyalayıp Rivos’a verilenni iddia etmişti. Bu iddialar ve dava hala gündemdeyken bugün Qualcomm CEO’su Apple’ı kızdıracak bir iddia meydana attı. CEO’ya göre Qualcomm eski Apple çalışanları yardımıyla şimdilik birkaç gün evvelce tanıtılan M2 işlemcisini alt edebilecek kapasiteye sahip.

Şirketin CEO’su, üç eski Apple mühendisinin uzmanlığıyla beraber çalışarak dizüstü ve masaüstü bilgisayar sektöründe üretecekleri çiplerin M2 yonga setini kolaylıkla geçebileceğini düşünüyor. M1 çipiyle ilgili da aynı iddiaları meydana atan CEO’nun bu sefer haklı çıkıp çıkmayacağı ise Qualcomm’un üreteceği çiplerin kalitesine göre belli olacak.

Qualcomm, eski Apple çalışanları yardımıyla en iyi çipe sahip olabileceğine inanıyor

Cristiano Amon, daha evvelce Apple çipleri üstünde çalışan fakat şimdi Qualcomm’da çalışan bir çip mimari ekibinin yardımıyla şirketinin piyasadaki en iyi çipe sahip olabileceğine inanıyor. Bu senenin ilk haftalarında Qualcomm, Nuvia’yı 1,4 milyar dolara satış almıştı. Satın almanın sonrasında şirkete Apple çalışanları katılmış ve şirket Apple’ın M1 çipinin ardında yatan mimariyi öğrenme olanağı bulmuştu.

CEO Cristiano Amon, şirketin bundan sonra Apple’ı PC sektöründe da yenebileceğini düşünüyor. Amon geride bıraktığımız hafta verilen bir röportajda, “CPU’da PC’de performans liderliğine sahip olmayı hedefliyoruz” dedi. Pek çok telefon markasında gördüğümüz işletim sistemleriyle adından sıkça söz ettiren Qualcomm’un bu iddialarının gerçeğe dönüşüp dönüşmeyeceğini ise bekleyip göreceğiz. Fakat Qualcomm’un eski Apple çalışanlarından yardım aldığı iddiası, Apple’ın eski çalışanlarıyla tekrar davalık olabileceği olasılığını de yanında getiriyor.

Bir Cevap Yaz

Donanım Forum Hakkında

Donanım Forum

Dünya ve Türkiye gündeminde yer alan teknoloji,donanım,mobil dünya haberlerini kullanıcılarına sunar. Sadece gerekli bilgileri vererek ziyaretçilerini teknoloji dünyası hakkında bilinçlendirmeyi amaç edinir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *