Apophis olarak bilinen büyük bir asteroit, Dünya'yı sessizce geçerken | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

Apophis olarak bilinen büyük bir asteroit, Dünya’yı sessizce geçerken

avatar

Ahmet Yusuf

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Apophis olarak bilinen büyük bir asteroit, Dünya'yı sessizce geçerken

Cuma günü, kabaca Eyfel Kulesi büyüklüğünde büyük bir asteroit Dünya’yı hızla geçti. Asteroit, Dünya’ya aydan 40 kat daha uzak olduğundan, bu geçişte Dünya için hiçbir tehlike oluşturmadı. Ancak 13 Nisan 2029’da Apophis Dünya’ya çok daha fazla yaklaşacak.

Bilim adamları, bu haftanın uçuşunu Apophis’in Dünya’ya inanılmaz derecede yaklaşacağı 2029 için bir kostümlü prova olarak değerlendirdiler. O yıl, Apophis Dünya’ya gezegeni çevreleyen en yüksek yörüngeli uydulardan bazılarından daha yakın olacak. Asteroit 1120 fit genişliğindedir ve kaya, demir ve nikelden yapılmıştır.

Apophis olarak bilinen büyük bir asteroit, Dünya'yı sessizce geçerken

Bilim adamları, kabaca bir fıstık gibi şekillendiğine ve Cuma günü Dünya’dan geçmesinin onlara asteroidi incelemek için daha yakın bir fırsat verdiğine inanıyorlar. Apophis çıplak gözle görülemeyecek kadar uzaktaydı, bu nedenle bilim adamları, uçtuğu asteroidi görüntülemek için Kaliforniya’daki NASA Goldstone Derin Uzay İletişim Kompleksi’ni ve Batı Virginia’daki Green Bank Teleskopunu kullandılar.

Gezegensel radar çalışması, araştırmacılara 2029’da önemli ölçüde daha yakın geçiş için bir temel sağlamak amacındaydı. Apophis’in bir sonraki geçişinde Dünya’ya 19.800 mil kadar yaklaşması bekleniyor. Bilim adamları, Apophis’in asteroidin aynı anda döndüğünü ve yuvarlandığını gören çok karmaşık bir dönüş durumuna sahip olduğunu söylüyorlar.

Apophis olarak bilinen büyük bir asteroit, Dünya'yı sessizce geçerken

İlginç bir şekilde, 2029’daki en yakın yaklaşımı sırasında Apophis, Batı Avustralya’da çıplak gözle kısaca görülebilecek. Bu bölgede asteroit, Büyük Kepçe’deki yıldızlar kadar parlak olacaktır. Dünya’ya en yakın geçişi 13 Nisan 2029’da 18.00 EDT’de gerçekleşecek. 2029’da veya 2036’da Dünya’ya çarpmayacak. Ancak, asteroidin 2068’de Dünya’ya çarpma ihtimali çok düşük.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: