Apple, Epic Games’in Geliştirici Hesabını Sildi! | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

Apple, Epic Games’in Geliştirici Hesabını Sildi!

avatar

Emir Duman

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Apple, Epic Games’in Geliştirici Hesabını Sildi!

Apple ile Epic Games arasında yaşanan gerilim tırmanıyor. ABD merkezli teknoloji devi Apple, bu gerilimden ötürü 28 Ağustos tarihini işaret etmişti. Beklenen oldu! Apple, Epic Games için açılan geliştirici hesabını sildi. Peki neler olacak? İşte konuya dair yeni detaylar:

.

Apple Epic Games için açılan geliştirici hesabını neden sildi?

 

Oyun dünyasının önemli aktörlerinden biri olan Fortnite’ın hem iOS hem de Android tarafından kaldırılması farklı bir noktaya doğru evrilmeye başladı. Epic Games, Apple’ın Fortnite’ı App Store’dan kaldırması üzerine Apple’a dava açmıştı.

.

İlgili davada Fortnite’ın App Store’a geri getirilmesi ile alakalı bir konu konuşulmadı ancak Apple 28 Ağustos tarihinin Fortnite için son gün olduğunu söylemişti. O gün geldi çattı ve Epic Games için açılan geliştirici hesabı silindi.

Apple Epic Games gelistirici hesabini sildi

Oyunun artık App Store’a geri gelmesi mümkün gözükmüyor. Zira Fornite’a ait olan geliştirici hesabının silinmesi ve dava sürecinin hâlâ devam etmesi işlerin yokuşa sürüldüğü anlamına geliyor. Buna ek olarak Epic Games’e ait olan diğer oyunlar da App Store ile yollarını ayırmak zorunda kaldı.

Bu davaya ilişkin bir diğer soru ise Unreal Engine’in Apple’dan ceza alıp almayacağı üzerineydi. Yukarıda bahsettiğimiz dava için verilen ilk karardan anlaşıldığı üzere Unreal Engine isimli oyun motoru Fortnite’a uygulanan yaptırımlardan etkilenmeyecek. İlerleyen süreçte neler olacağını göreceğiz fakat ne Apple’ın ne de Epic Games’in geri adım atacağı düşünülüyor.

Epic Games geliştirici hesabı

Apple tarafından yapılan açıklama:

“Epic Games’in geliştirici hesabını App Store’dan silmek zorunda kaldığımız için hayal kırıklığına uğradık. Epic Games’teki ekiple uzun yıllar boyunca etkinlikler ve oyunların sürümleri üzerinde çalıştık. Mahkeme, Epic Games’ten dava devam ettiği sürece App Store için hazırlanan yönergelere uygun bir şekilde davranmasını istedi ancak Epic Games bunu reddetti.”

.

“Bunun yerine App Store’un kurallarını ihlâl etmeyi sürdüren Fortnite, güncelleme yayımlamaya devam etti. Bu durum App Store’daki diğer tüm geliştiriciler için adil değil ve müşteriler bundan dolayı iki firmanın agresif davranışlarına maruz kaldı. Gelecekte tekrar birlikte çalışabileceğimizi umuyoruz ancak şimdilik bu mümkün değil. ”

.

Sizce Epic Games adına açılan geliştirici hesabı bir kez daha App Store’a konuk olur mu? Yorumlarınızı bekliyoruz.

.

Konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.

Haberlerimizden anında haberdar olmak için bildirimleri açmayı unutmayın!

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: