Avrupa Birliği, Apple İçin Kararını Verdi! | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

Avrupa Birliği, Apple İçin Kararını Verdi!

avatar

Emir Duman

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Apple

AB KomisyonuApple’ın vergi için İrlanda’dan yasa dışı destek aldığına hükmetmişti. Bunun üzerine de şirketin, 2003-2014 yılları arasındaki süreç için 15 milyar dolar ceza ödemesine karar verilmişti. Ancak firma, bu konuyu burada noktalamamış ve hukuki süreci devam ettirmişti. Akabinde de AB ve Apple vergi savaşının kazananı Apple oldu.

.

Apple

.

Apple, vergi cezası için hukuki süreci kazandı! 15 milyar dolar ödeme kararı iptal edildi.

.

Avrupa Birliği Komisyonu, 2016 yılında, Apple’ın İrlanda’da 10 yılı aşkın süredir yasa dışı yollarla vergi konusunda avantaj elde ettiğine karar verilmişti. Sonrasında da firmanın, İrlanda’ya 15 milyar dolar geri ödeme yapmasında karar kılınmıştı. Ancak ciddi bir rakam olan bu cezaya karşı Apple hukuki mücadelesini sürdürmüştü.Bu kararı aynı zamanda onu büyük bir miktar ceza ödemekten de kurtarmış oldu.

.

AB ve Apple vergi savaşı Avrupa Birliği Genel Mahkemesi tarafından Apple lehine sonuçlandırıldı. Mahkeme, AB Komisyonu kararının yeterli kanıtlara dayanmadığını ve vergi kararlarının İrlanda otoriteleri tarafından nesnel olarak verildiğini açıkladı. Böylece 3 yılı aşkın sürecin ardından Apple, 15 milyar dolar vergi ödemekten kurtuldu.

.Apple

.

Şirket, AB’yi bu süreçte tek taraflı hareket etmekle suçlamıştı. Apple karar sonrasında da bir açıklama yaptı. Şirket, vergi ödemelerinin toplum adına büyük rol oynadığını bildiklerini ve dünyanın en büyük vergi mükelleflerinden biri olmaktan gurur duyduklarını belirtti. Ayrıca İrlanda’daki düşük vergi politikasının birçok uluslararası şirketi cezbettiğini de söylemeliyiz.

.

Konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.

Haberlerimizden anında haberdar olmak için bildirimleri açmayı unutmayın!

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: