«
BİP Güvenli mi

Malumunuz üzere Whatsapp zorunlu tuttuğu sözleşme sonrası insanlar alternatif chat uygulamaları aramaktalar. Peki Turkcell Bip gerçekten güvenli mi?

Turkcell geçtiğimiz aylarda Türkiye Varlık Fonu tarafından satın alınmıştır. Yüzdelik kısmı bugün devlet tarafından sahiplenilmiştir. Peki Turkcell ile bip alakası ne sorusuna cevap verecek olursak: BİP mesajlaşma uygulaması turkcell tarafından geliştirilmiştir. BİP uygulaması 10 milyondan fazla kişi tarafından indirildiği görünse de son dönemde bu rakam daha da artmaya devam etmiştir.

Bip uygulaması veri güvenliği noktasında insanları tam net bilgilendirmese de bugün telefonunuza bip uygulamasını kurduğunuz da hangi verileriniz işliyor bunu sizlere anlatmak boynumuzun borcu. BİP uygulamasını bugün telefonunuza kurduğunuz da;

  • Kameranızı izinsiz açabilir,
  • Mikrofonunuzu her an dinleyebilir,
  • Parmak izin bilginize kadar bir çok bilgiyi kendi sunucuların da barındırabilir,
  • Tüm yazılan konuşmaları savcılık kararı olursa anında yasal makamlara iletebilir,
  • Paylaşılacak fotoğrafları işleyebilir, bu verileri üçüncü taraf markalarla paylaşabilir

gibi bir çok veri izini istemekte BİP. Bu verilerin ne kadar mühim ve korunması gereken veriler olduğunu az çok hayal edebilirsiniz. Bunun yanında Cumhurbaşkanı Erdoğanın damadı Selçuk Bayraktar bile tek başına bip kullanmıyor. Sebebi BİP’e güvenmiyor büyük ihtimalle. https://twitter.com/selcuk/status/1348006547310452737?s=21 attığı tweetle de bunu gösteren Bayraktarın açık kaynak yazılımlar kullanması en doğrusu olduğunu gösteriyor.

Yani devlet tarafından yatırım yapılmış ve yönetimi devlet tarafından atanan bir uygulamayı kullanırken dikkatli olmanız da fayda var. BİP ne kadar güvenilir ne kadar güvenilmez buna siz karar verin lakin parmak izinizden kameranıza kadar bir çok izni alan ve bu verileri işleyen bir uygulamaya pek güvenli olacağını düşünmüyoruz.

BİP gibi anlık chat uygulamaları kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var;

  • İzin verilen hususlara sürekli izin vermeyin; uygulamayı kullanırken aktif et seçeneğini işaretleyin,
  • Konuşmalarınızı sık sık kontrol edin,
  • Verilerinizi google drive gibi bulut araçlara yedekleyin

Bip kullanırken verilerinizin Türk mühendisler tarafından da işlendiğini unutmayın. Uygulamaya kesinlikle bir sözümüz yok fakat malum ülke gereği insanlar verileri kendilerine uygu şekilde kullanabiliyorlar. Bu üzücü bir durum olsa da BİP alternatifi olan telegram veya signal uygulamalarını da incelemenizi öneririz.

Bir Cevap Yaz

seo Hakkında

avatar

seo

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *