Birkaç Mobil Uygulamada ABD Hükümetine Kadar İzlenen Gizli İzleme Yazılımı Var! | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

Birkaç Mobil Uygulamada ABD Hükümetine Kadar İzlenen Gizli İzleme Yazılımı Var!

avatar

Ahmet Yusuf

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Birkaç Mobil Uygulamada ABD Hükümetine Kadar İzlenen Gizli İzleme Yazılımı Var!

ABD yönetiminin Huawei, TikTok, WeChat ve diğerleri gibi Çinli gruplara yönelik büyük baskısında öne sürülen önemli bir argüman, ABD vatandaşlarının verilerini Çin hükümetine aktarabilecekleridir. Gözüktüğü gibi, ABD hükümeti kendi vatandaşları hakkında casusluk yaparsa, yanlış bir şey yok gibi gözüküyor. Wall Street Journal’ın yakın tarihli bir raporuna göre öyle görünüyor.Birkaç Mobil Uygulamada ABD Hükümetine Kadar İzlenen Gizli İzleme Yazılımı Var!

Raporda ABD hükümeti ABD vatandaşlarının kullandığı 500’den fazla mobil uygulamalarda izleme yazılımını gömer bir müteahhit olduğunu apaçık göstermektedir. Yüklenici, Anomaly Six LLC olarak adlandırıldı ve Virginia’da bulunuyor. Rapora göre, yüklenici, mobil uygulama geliştiricilerine uygulamalarına kendi geliştirdikleri bir izleme kodunu dahil etmeleri için ödeme yapıyor. İzleyiciler daha sonra bu tür uygulamaları çalıştıran cihazlarda anonim veriler toplar. Anomaly Six daha sonra verileri toplar ve ABD hükümetine satar.

Birkaç Mobil Uygulamada ABD Hükümetine Kadar İzlenen Gizli İzleme Yazılımı Var!

Bu, bu tür izleme kodlarını taşıyan Çin uygulamaları olsaydı, internet şu anda yanıyor olacaktı, ama olan bu. Rapor, veriler reklam veya pazarlama gibi ticari amaçlarla satılmadığı sürece grubun yaptığı şeyde yasal olarak yanlış hiçbir şey olmadığını açıkça ortada belirtmekte.

Böylelikle, verilerin anonimleştirildiği söylense de endişelenmek için nedenler var. WSJ, bu tür “anonim” verilerin aygıtın kime ait olduğunu bulmak için kullanılmasının birkaç yolu olduğunu belirtiyor. Örneğin, ürün büyük olasılıkla gece sahibi uyurken boşta kalacaktır ve cihazın o zamanki konumu büyük olasılıkla sahibinin evidir. Bu bilgi bir kez elde edildikten sonra, nerede çalıştıkları, işe gidip gelmek için ne kullandıkları, nerede yemek yemeye gittikleri gibi diğer kullanıcı alışkanlıklarının kodunu çözmeye başlamak pek de zor değildir. Diğer bir deyişle, bireyler bu tür veriler kullanılarak izlenebilir.

Anomaly Six raporu doğrulamasına rağmen, ortak olduğu uygulamalardan bahsetmeyi reddetti. Wall Street Journal, uygulamalar hakkında başka bir yolla da bilgi alamadı. ABD hükümetinin bu tür verilerle ne yaptığına dair kesin bilgi yok. Genel tahminler, kanun yaptırım amaçları veya terörle mücadele olacaktır.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: