«
solid-state-batteries-2-1280x720 (1)

Ford ve BMW, daha fazla menzil, daha düşük maliyet ve daha esnek tasarımlara sahip gelecekteki EV’ler için katı hal pilleri arıyor ve her ikisi de pil uzmanı Solid Power’a yeni yatırımlar sağlıyor. Otomobil üreticilerinin 130 milyon dolarlık yeni bir yatırım turunda yer aldığını gösteren anlaşma, otomobil üreticilerine 2022’de pilot üretimine geçecek olan yeni nesil pillerin erken tadına bakacak.

Katı hal pilleri, çoğu otomobil şirketi tarafından değil, elektrikli araç teknolojisinde bir sonraki büyük adım olarak görülüyor. Mevcut EV’ler için en yaygın pil tasarımı olan lityum iyon pillerin aksine, katı hal pilleri sıvı elektrolit bileşenini ortadan kaldırır.

Bu onları daha ucuz ve daha hafif hale getirebilir ve daha fazla enerji yoğunluğu sağlayabilir. Ayrıca onları li-iyon paketlerinden daha güvenli hale getirebilir. Ancak bu, büyük ölçekte başarılı bir şekilde üretilebileceklerini varsayar.

Bu hangi işte Katı Güç üzerinde çalışmaktadır. Sülfit bazlı katı hal pil hücrelerini kullanır, ancak mevcut li-ion pil üretim altyapısı kullanılarak inşa edilmiştir. Geçen yıl, bu hücreleri bir üretim hattında inşa edebileceğini göstererek BMW ve Ford’a örnekler sağladı. Şu anda 20 Ah hücreler üretiyor, ancak gelecek yıldan itibaren tam ölçekli 100 Ah versiyonlar vaat ediyor.

BMW ve Ford, katı hal akülü elektrikli araçlarda avantaj elde etmek için nakit para biriktirdi

Ford, şirkete ilk kez 2019’da yatırım yapmış olan Solid Power’a yabancı değildi; bugünkü duyuru, Amerikan otomobil üreticisine BMW ile eşit bir öz sermaye sahibi bırakıyor. Bu arada Solid Power bir ev adı olmayabilir, ancak bazı yüksek profilli destekleyicilere sahip. Buna Samsung, A123 ve Volta’nın bugünün yeni turuna katılan önceki yatırımları dahildir.

Her iki otomobil üreticisinin de artık Solid Power’da hissesi olsa da, bu tamamen aynı teknolojiyi kullanacakları anlamına gelmez. Örneğin Ford, belirli hücre tasarımını geliştirmek ve test etmek ve “Ford’un gelecekteki araçlara entegrasyonunu kolaylaştırmaya yardımcı olmak” için akü firması ile ayrı bir ortak geliştirme anlaşmasına sahiptir. BMW ayrıca Solid Power ile ortak geliştirme anlaşmasını genişletti.

Katı hal pil teknolojisine yönelik çeşitli yaklaşımlar devam etmektedir. Solid Power’ın rakipleri oksit tabanlı teknolojiler kullanıyor, ancak Ford ve BMW, Solid Power’ın süreçlerinin li-ion üretim teknikleriyle uyumlu olduğuna güvenerek seri üretimi kolaylaştırıyor.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *