«
Solterra1

Subaru yeni, tamamen elektrikli ilk modeli hakkında ayrıntıları açıkladı ve eğer aralarından seçim yapabileceğiniz yeterli EV SUV olmayacağından endişeleniyorsanız, Subaru Solterra bu endişeleri gidermelidir. Otomobil üreticisi, “geleneksel SUV yeteneklerini çevreye duyarlı bir pakette sunma taahhüdüne” selam vererek, yeni adın Latince “Güneş” ve “Dünya” kelimelerinin birleşiminden oluştuğunu söylüyor.

Bu, elbette, hemen hemen her otomobil üreticisinin yeni elektrikli araçları hakkında söylediği şeydir. Subaru Solterra’yı özel kılan şey, piyasaya sürdüğü e-SUBARU Global Platformudur.

Subaru ve Toyota arasındaki bir işbirliğinin eseridir. Subaru, dört tekerlekten çekiş deneyimine katkıda bulunurken, Toyota elektrifikasyon bölümünü tarife getirdi. Solterra’nın 2022’de ABD, Kanada, Çin, Avrupa ve Japonya’da piyasaya sürüldüğünü görmeliyiz.

Subaru Solterra elektrikli SUV, markanın ilk AWD EV'si olarak onaylandı

Otomobil üreticisi, e-SUBARU’dan ne bekleyeceği konusunda sıkı sıkıya bağlı, ancak bazı ön bilgilerimiz var. Toyota açısından, mimari e-TNGA olarak biliniyor ve en başından itibaren özellikle esnek olacak şekilde tasarlandı. Örneğin Toyota, onu önden, arkadan ve dört tekerlekten çekiş konfigürasyonları için kullanmaktan bahsediyor.

Yalnızca birkaç boyut sabitlenmiştir: örneğin motorların uzunluğu ve genişliği ve kabinin altına monte edilen pil takımı. Ön ve arka çıkıntılar, toplam araç genişliği ve dingil mesafesi dahil olmak üzere her yerde segment, kabin alanı ve kargo alanı gereksinimlerine bağlı olarak boyutu ayarlama esnekliği vardır.

Toyota, yalnızca hem kendisinin hem de Subaru’nun yol haritasında olduğunu onayladığı C segmenti SUV’lar için değil, tüm bir elektrikli araç serisi için bu esnekliği kullanmayı planlıyor. Subaru için şimdiye kadar sadece Solterra duyuruldu. Ayrıca, markanın AWD konusundaki itibarı göz önüne alındığında, önden veya arkadan çekişli versiyonları atlaması muhtemel görünüyor.

Subaru Solterra elektrikli SUV, markanın ilk AWD EV'si olarak onaylandı

Belirsiz olmayan şey, Subaru’nun geleceğin elektrifikasyon olduğu fikrini benimsemesi. Ocak 2020’de otomobil üreticisi, 2030’un ortalarında yalnızca elektrikli araçlar üreteceğini tahmin etmişti .

Yine de Subaru’nun EV stratejisinin bu ilk örneği hakkında doğrulanması gereken, fiyatlandırmadan bahsetmek yerine güç ve menzil gibi detaylar. ABD’de, Subaru hala elektrikli araçlar için federal vergi kredilerinin başlangıcında, nispeten konuşursak, şu anda yalnızca ürün yelpazesinde tam elektrikli olmayan modeller sunmadığı için PHEV’ler sunuyor. Bu, yeni elektrikli platformun talep edebileceği herhangi bir fiyat priminin bir kısmını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Solterra fırlatmaya yaklaştıkça daha fazlasını öğreneceğiz.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *