«
indir (43)

Eski bir Tencent çalışanı Chen Shuo, Tencent ile imzaladığı rekabet etmeme anlaşmasını ihlal ettiği için Pekin mahkemesi tarafından yaklaşık 167.000 dolar para cezasına çarptırıldı. Pekin 1 Numaralı Orta Halk Mahkemesi, Chen’in Tencent’ten ayrıldıktan altı ay sonra TikTok’un sahibi ByteDance’e katılabileceğini gösteren bir şekilde etkileşimde bulunmaktan suçlu olduğuna karar verdi . Pekin Mahkemesi daha sonra Shuo’nun eski işverenine ihlal nedeniyle 1.1 milyon yuan (yaklaşık 167.000 $) ödemesini emretti.

Her iki şirket de işlerinin çeşitli alanlarında pazar üstünlüğü için savaşmaya devam ederken, son yıllarda Tencent ve ByteDance arasında büyüyen bir rekabet gözlemlendi. Chen, Mart 2019’da şirketten ayrılan Tencent’te eski bir Kıdemli Editördü. Ağustos 2019’da birkaç kez ByteDance tesislerinde, rekabet etmeme sözleşmesinin zorunlu süresinin sona ermesinden önce şirkete katılmış olabileceğine işaret edildi.

Tencent, Chen’in ByteDance tesislerindeki varlığının sıradan bir ziyaretten farklı olduğu konusunda ısrar etti ve şirket ayrıca Chen ve ByteDance arasındaki e-posta iletişimine dair kanıt sundu.

Eski Tencent personeli, rekabet etmeme anlaşmasını ihlal ederek ByteDance'e katıldıkları için 1,1 milyon ¥ (~ 167K $) para cezası aldı

Chen, savunmasında, doğrudan ByteDance ile yeni bir iş sözleşmesi imzalamadığını ve bu nedenle sözleşmeyi ihlal etmiş sayılamayacağını iddia etti. Ayrıca, Tencent’in mahkemeye sunulan video kanıtlarının rekabet etmeme anlaşması döneminde olduğuna dair hiçbir kanıtı olmadığını iddia ediyor. Ayrıca içeriği olmadan filme alındığını ve Tencent’in mahremiyetini ihlal ettiğini söyledi.

Ancak mahkeme, Chen’in tazminat olarak toplam 1.1 milyon yuan’dan fazla para cezası ödemesi ve aynı zamanda rekabet etmeme anlaşmasının imzalanmasıyla birlikte gelen Tencent’in 158.900 yuan’lık ödemesini iade etmesi gerektiğine karar verdi.

ByteDance şu anda mahkemede Tencent aleyhinde, şirketin ByteDance’in TikTok’un yerel versiyonu olan Douyin’deki içeriğe erişimi kısıtlayarak Çin antitröst yasalarını ihlal ettiğini ve 90 milyon yuan tazminat talep ettiğini iddia eden bir dava var. Chen, rekabet etmeme anlaşmasını ihlal ettiği için para cezasına çarptırılan eski Tencent çalışanları listesine katılır.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *