«
oumuamua-1280x720

Arizona Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacılar, ‘2017’de keşfedilen Oumuamua’ adlı yıldızlararası nesnenin kökenlerini araştırıyorlar. Oumuamua, Hawaii’deki Pan-STARRS astronomik Gözlemevi kullanılarak keşfedilen güneş sistemimizin ötesindeki ilk yıldızlararası nesne olması nedeniyle oldukça ünlü oldu. . “Oumuamua” kelimesi Hawai dilinde izci veya haberci anlamına gelir.

Astrofizikçiler Steven Desch ve Alan Jackson , ‘Oumuamua’nın bazı garip özelliklerini açıklamak için çalışıyorlar ve bunun muhtemelen başka bir güneş sisteminden Plüton benzeri bir gezegenin parçası olduğu sonucuna varmışlar. Araştırmacılar birçok yönden ‘Oumuamua’nın bir kuyruklu yıldıza benzediğini, ancak onun tam doğasını ve tarihini bir gizem haline getiren özellikleri olduğunu söylüyorlar. Araştırmacılar, nesnenin gözlemlerini kullanarak, tipik bir kuyruklu yıldızda beklenenden farklı birkaç özellik belirlediler.

Gizemli yıldızlararası nesne 'Oumuamua, muhtemelen Plüton benzeri bir gezegenin parçasıydı

Farklılıklar, beklenenden biraz daha düşük olan hızını içeriyordu ve yıldızlararası uzayda bir milyar yıldan fazla bir süredir seyahat etmediğini gösteriyordu. Ayrıca, bilinen diğer güneş sistemi nesnelerinden daha düzleştirilmiş bir gözleme şekline sahipti. Oumuamua, güneşten uzaklaşan hafif bir itme (roket etkisi) alırken, ki bu kuyruklu yıldızlarda güneş ışığı buharlaştığında yaygın olarak görülürken, ‘Oumuamua için yapılan itme hesaba katılamayacak kadar güçlüydü.

Nesnede ayrıca, tipik olarak bir kuyruklu yıldızın hikayesinde keşfedilen, tespit edilebilir kaçan gaz yoktu. Araştırmacılar, nesnenin farklı buzlardan yapıldığını varsaydılar ve nesne güneşten geçerken buzların ne kadar hızlı süblimleşeceğini hesapladılar. Roket etkisini, nesnenin kütlesini ve şeklini ve buzların yansıtıcılığını hesaplayabildiler.

İkili, bir buz kütlesinin insanların sandığından daha yansıtıcı olacağını fark etti, bu da daha küçük olabileceği anlamına geliyordu. Aynı roket etkisi, ‘Oumuamua’ya beklenenden daha büyük bir itici güç sağlayacaktır. Keşfedilen belirli bir buz, aynı anda nesnenin tüm özelliklerine tam bir eşleşme sağlayan katı nitrojendi.

Katı nitrojen Plüton’un yüzeyinde görülebilir, bu nedenle Oumuamua’nın Plüton ile aynı malzemeden yapılmış olması mümkündür. Nesnenin yaklaşık yarım milyar yıl önce bir darbeyle yüzeyden düşürüldüğüne ve ana sisteminden atıldığına inanıyorlar. Donmuş nitrojen, Oumuamua’nın tuhaf şeklini de açıklar çünkü nitrojen buz katmanları buharlaştıkça, vücudun şekli giderek daha düz hale gelirdi.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *