«
spacex-launch-1-1280x720 (1)

Bazı Amerika Birleşik Devletleri sakinleri, bir Falcon 9 roketinin ABD gökyüzüne kontrolsüz bir şekilde yeniden girişinden kaynaklanan etkileyici bir ışık gösterisi elde ettiler. Yaklaşık üç hafta önce SpaceX, Kennedy Uzay Merkezi’nden 60 Starlink uydusu yüklü bir Falcon 9 roketi fırlattı. Tüm bu görev, uyduları yörüngeye sokma konusunda sorunsuz geçti, ancak roketin ikinci aşamasında bir sorun vardı.

Tipik olarak, Falcon 9 Merlin motoru, bir veya iki uydunun yörüngesinde yeniden yanarak, ikinci aşamayı aşağı doğru iterek, Pasifik Okyanusu üzerindeki atmosfere zararsız bir şekilde yeniden girmesine olanak tanıyor. Bu durumda sorun , yakıt eksikliğinin Merlin motorunun yeniden ateşlenemeyeceği anlamına gelmesiydi.

SpaceX

İtici, uzaya havalandırıldı ve ikinci aşama, atmosfere kontrolsüz bir şekilde yeniden giriş için ayarlandı. Roket aşaması, gezegenin üst atmosferinden sürüklenmeye yatkın olduğu yaklaşık 250 kilometre yükseklikte dünyanın yörüngesinde dönüyordu. Üç hafta yörüngede kaldıktan sonra, ikinci aşama Perşembe gecesi Portland ve Washington’daki kalabalık bölgelerdeki atmosfere yeniden girdi.

Yerdeki insanlardan, atmosferde yanarken parıldayan çok sayıda moloz parçasını gösteren videolar çekildi. Transformers filminden veya diğer bilim kurgu filmlerinden bir sahneye benziyordu.

SpaceX

Roketin ikinci aşaması, yakıtsız yaklaşık dört metrik ton ağırlığındadır. Roketin ABD ve Kanada sınırına yakın Rocky Dağları’nda tamamen kırıldığına inanılıyor. İlginç bir şekilde, roketin bazı bileşenlerinin yere ulaşma ihtimali var. Ancak, herhangi bir yaralanma rapor edilmedi ve şu anda hiçbir enkaz bulunamadı.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *