«
GOOGLE

Google haberler uygulaması için yeni bir arayüz sunmaya başladığı Google News Showcase’in Fransa’da nasıl bir yol izleyeceği belli oldu. Birkaç gün önce İngiltere, Arjantin gibi ülkelerden yayıncıları ekleyen yeni arayüz için Fransa gazetelerine ise yüksek miktarda bir para ödenecek.

.

Google, Fransa Medyasına Çok Yüksek Ödeme Yaptı!

.

Google, Haberler Uygulaması İçin Fransa Medyasına 76 Milyon Dolar Ödedi

.

Google haberler uygulaması için geliştirilen yeni arayüz News Showcase kullanıcıların çok daha kolay biçimde haberlere ulaşmasını sağlamak için geliştirildi. Özellikle mobil kullanımın artmasıyla ihtiyaç duyulan bu yeni arayüz, medya kuruluşları için de yeni imkanlar sunuyor.

.

Aslında, Google News Showcase’in haber kuruluşlarına ödeme yapılmasını sağlayan bir modeli yoktu. Ancak önce Avustralya sonrasında da Fransa’dan gelen baskılar, Google’ı harekete geçirmiş görünüyor.

.

Google, Fransa Medyasına Çok Yüksek Ödeme Yaptı!

.

Fransa yasalarına göre, haberler için telif ödemek zorunda kalan Google, 121 Fransız haber kuruluşuna üç yıl içinde 76 milyon dolar ödeme yapacak. Bu ödemeler arasında Le Monde gibi büyük kuruluşlar için yıllık 1,3 milyon dolarLa Voix de la Haute Marne gibi yerel bir haftalık gazete için 13,741 dolar gibi fiyatlar tahmin ediliyor.

.

Aslında Google bu tür ödemelere karşı uzun yıllardır direnç gösteriyor. Daha önce 2014 yılında İspanya, Google haberler uygulaması içinde listelenen haberler için kuruluşlara ödeme yapılmasını istemişti. Google ise haberleri İspanya’da devre dışı bırakarak yanıtlamıştı.

.

Son olarak ise Avustralya hükümeti, aynı şekilde medya organlarına ödeme yapılması gerektiğine dair bir karar almıştı. Google yine ülkeden çekilmekle yanıtlamıştı. Ancak Fransa ile yapılan bu anlaşma tüm ülkeleri harekete geçirecek gibi görünüyor.

 .

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *