«
UYGULAMALAR

Facebook firması adı altındaki anlık mesajlaşma platformu WhatsApp‘ın kullanım yönergelerini değiştirmesi, veri gizliliği tartışmalarını yeniden ortaya çıkardı. Sosyal medyanın hayatımızın merkezine yerleşmesi, sanal ortamda bıraktığımız dijital ayak izlerimizi her zamankinden daha önemli kıldı.

.

Hangi Uygulamalar, Hangi Bilgilere Sahip?

.

En Çok Kişisel Veri Toplayan Uygulamalar

.

Veri gizliliği, dijital dünyanın önem arz eden konularından biri. İnternette ayak bastığımız ya da kaydolduğumuz her platforma öyle ya da böyle kişisel bilgilerimizi veriyoruz. Bu haberimizde hangi sosyal medya platformunun hangi verilerimize ne kadar oranda sahip olduğundan bahsedeceğiz.

.

Dijital gizlilik ve güvenlik yazılımı Clario, dünyada farklı sektörlerden en çok kullanıcı bilgisi toplayan şirketleri araştırdı, bizim odaklandığımız sosyal medya şirketleri olacak.

.

Toplanan bilgiler arasında isim, yaş, cinsiyet, e-posta, medeni durum, ırk, dini inanç, cinsel yönelim, maaş ve evcil hayvan sahipliği gibi pek çok veri bulunuyor. Ancak bu veriler her şirkete göre değişiklik gösteriyor.

.

Listeye baktığımızda, ilk sırada yüzde 70,59 gibi oldukça fazla bir oran ile WhatsApp‘ın çatı şirketi Facebook yer alıyor. Onu, yüzde 58,82 ile Facebook’un sahibi olduğu fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram takip ediyor. Üçüncü sırada ise yüzde 55,88 ile konum merkezli arkadaşlık uygulaması Tinder var.

.

Hangi Uygulamalar, Hangi Bilgilere Sahip?

.

Listenin aşağılarına indiğimizde, 28. sırada popüler micro-blog platformu Twitter var. Türkiye’de de geniş bir kullanıcı tabanına sahip olan uygulama, yüzde 20,59 oranında kişisel veri topluyor.

.

Son günlerin tartışılan uygulaması WhatsApp ise listede 45. basamakta bulunuyor. Kullanıcı verilerinin Facebook ile paylaşılmasını zorunlu kılan yeni gizlilik yönergesi ile büyük tepki çeken platform, yüzde 11,76‘lık bir veri toplama oranına sahip.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

.

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *