Mars'ın sesi nasıl: NASA Perseverance rover audio ve 360 ​​panoyu paylaşıyor | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

Mars’ın sesi nasıl: NASA Perseverance rover audio ve 360 ​​panoyu paylaşıyor

avatar

Ahmet Yusuf

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Mars'ın sesi nasıl: NASA Perseverance rover audio ve 360 ​​panoyu paylaşıyor

NASA, hafta sonu boyunca kırmızı gezegenden indirilen büyük bir fotoğraf ve ses önbelleğinin parçası olan Perseverance’ın Mars’taki ilk anlarından alınan sesleri paylaştı. Yeni iniş yapan gezici bilimsel aletlerini ve kameralarını dikkatli bir şekilde açmaya başlarken ve çalışmaya başlarken, bir bilgi yangın hortumu olarak ayarlanan şeyin ilk verisidir.

NASA , Perseverance’ın Mars yüzeyine inişinin dudak uçuklatan görüntülerini paylaştı . Bu, geniş bir paraşüt, birden fazla jet motorunda gezinen yüzen bir iniş platformu ve SUV boyutundaki gezgini yere indiren bir Sky Crane içeriyordu.

Bunun görüntüleri Perseverance’e, iniş aşamasına ve arka kabuğa monte edilmiş bir dizi hazır kamera tarafından çekildi. Bununla birlikte, gezginin kendisi de bazı ciddi fotoğrafçılık ekipmanlarına sahiptir. Navigasyon Kameraları – veya Navcams – indiği Jezero Krateri panoramasında altı görüntüyü birleştirmek için zaten kullanıldı.

NASA, uzaktan algılama direğine monte edilmiş renkli Navcam’ler tarafından yakalanan bu görüntüden, YouTube’da hareket edebileceğiniz 360 derecelik bir görünüm oluşturdu. Bu arada bir sanal gerçeklik başlığınız varsa, daha da etkileyici olmalı.

Ancak en iyisi henüz gelmedi. Mastcam-Z hala kalibrasyon sürecinden geçiyor, ancak kamera çifti denkleme bir yakınlaştırma ekleyecek. Geliştirilmiş Mühendislik Kameraları 20 megapikseldir, bu arada son Mars gezgini Curiosity’ye takılan sensörlerden daha yüksek kalitededir.

Beklenmedik bir şekilde büyüleyici olan bu arada, Perseverance’ın Mars yüzeyinde kaydettiği ilk ses kayıtları . Gezici, biri MastCam-Z görüntüleme sistemine entegre edilmiş ve diğeri Giriş, İniş ve İniş kamera paketinin bir parçası olarak takılmış iki mikrofona sahiptir.

Mars'ın sesi nasıl: NASA Perseverance rover audio ve 360 ​​panoyu paylaşıyor

Jet Propulsion Lab ekibi zaten EDL sistemine mikrofon eklemek için çalışırken, ses kliplerinin görme engelli kişilerin ne olduğunu anlamalarına yardımcı olabileceği belirtildikten sonra Mars’ta ses kaydetme hedefi daha da anlamlı hale geldi. Kızıl gezegendeki gibi. Maalesef mikrofon, alçalma işlemi sırasında sesi yakalamadı.

Yine de, bunların hepsi, Mars’tan gelen bir içerik fışkırması olacak olan şeyin ilk damlaması. NASA, çeşitli kameralardan kendi galerisine , paraşüt konuşlandırması ve iniş aşamasının EDL sisteminden, Perseverance’ın şu anda üzerinde bulunduğu Mars toprağı ve kayalarının yakın çekimlerine kadar her şeyi içeren ham fotoğrafları yüklüyor . Daha sonra, aletlerin kalibrasyonuna devam edilecek ve burada her şeyin doğru çalıştığından emin olmak için tekerlekler üzerinde bir “kıpırdatma” testi yapılacaktır. Bundan sonra, tahrik motorlarını test etmek için ileri geri hareket etmeye hazırlanacaktır.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: