«
nasa_rover_main-1280x720

NASA’nın Şubat ayında Mars’a iniş yapan Perseverance gezgini, uzay ajansının gezegende dolaşırken gürültüleri yakalayabileceğini söylemişti. İnişten sadece haftalar sonra, NASA, başka bir gezegende çalışan bir makinenin ilk ses klibi ile geri döndü ve halka 16 dakikalık ham, filtrelenmemiş ses sağladı.

NASA uzun zamandır Mars’ın görüntülerini sağladı, ancak ses başka bir konudur. Azim, keşiflerin yeni yönlerini mümkün kılacak birçok yeni enstrümanla geldi; bunlardan biri, yedi dakikalık inişten kurtulan özellikle hassas bir mikrofon. Bu mikrofonu kullanarak Perseverance, Jezero Krateri boyunca hareket ederken sesleri kaydedebildi.

Azim, büyük, ağır bir makinedir; Altı tekerleği var ve yeni paylaşılan ses klibinin de ortaya koyduğu gibi, Mars’ın kayalık, çorak arazisinde yuvarlanırken epey gürültü çıkarıyor. 16 dakikalık ses kaydı, Perseverance’ın 7 Mart’ta gerçekleşen krater boyunca 90ft’lik yolculuğunu kapsıyor.

Cılız seslere rağmen, NASA seslerin beklendiğini ve gezginde bir sorun olduğuna dair bir işaret olmadığını belirtiyor. Bununla birlikte, işlenmemiş seste, NASA’nın ekibinin araştırdığını söylediği bir cızırtı sesi var. Ham sese katılmak, gürültünün bir kısmını kesmeye yardımcı olan daha kısa bir işlenmiş versiyondur.

Bu daha kısa versiyonda, Perseverance’ın kayalık yüzeyde çıkardığı sesleri duyabiliyoruz, bu, Dünya üzerinde benzer bir arazide seyahat eden bir arazi aracından duyduğunuza benzemiyor. Soundcloud’a yüklenen her iki ses klibini de dinlemek için NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı web sitesine gidin .

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *