«
GOOGLE VE FACEBOOK

West Virginia’nın HD Media adındaki şirketi Google ve Facebook‘a karşı, dijital reklamcılığı tekeline almak için komplo kurduklarını ve böylece yerel gazeteleri tehlikeye attıklarını iddia ederek antitröst diye şikayet etti.

.

Google ve Facebook Yeni Bir Dava İle Tekrar Gündeme Geldi!

.

HD Media, Teknoloji Devlerinin Gizli Anlaşma Yaptıklarını İddia Ediyor

.

Google‘ın kısa süre önce haber yayıncılarına 1 milyar dolar ödeyeceğini belirtmesine rağmen, yabancı bir gazete şirketi dijital reklamcılık konusunda Google ve Facebook‘a karşı dava açtığını açıkladı. Bünyesinde yedi farklı gazete içeren HD Media, iki teknoloji devini gizli anlaşma yapmakla suçluyor.

.

Antitröst şikayetin “ticaret engellerini ve piyasa rekabetini önlemek için hükümetlerce izlenen politikalara dendiğini ve amacının tüketiciyi korumak ve ekonomik kaynakların en etkin biçimde dağılımını sağlamak” olduğunu belirtmekte fayda var.

.

Google ve Facebook Yeni Bir Dava İle Tekrar Gündeme Geldi!

.

Editor & Publisher Magazine’e göre dava, kod adı “Jedi Blue” olan bu gizli anlaşmanın çevrimiçi reklam müzayedelerini manipüle ettiğini iddia ediyor. Aynı zamanda medya şirketi, Google’ın dijital reklamcılık pazarındaki tekelinin ABD’deki yerel gazetelerini tehdit ettiğini de düşünüyor.

.

Ayrıca, HD Media Yönetici ortağı Doug Reynolds, Editor & Publisher Magazine’e verdiği demeçte konuyu şu açıdan değerlendiriyor: Amerika’daki diğer tüm gazeteleri bu amaca katılmaya davet ediyoruz. Sadece basının geleceği için değil, aynı zamanda demokrasimizin korunması için de savaşıyoruz.”

.

HD Media’nın başlattığı bu davanın, diğer ülkeler ve basın kuruluşları tarafından desteklenip desteklenemeyeceği önümüzdeki süreçte netleşir. Ancak, Google ve Facebook’un bu konuda başının daha çok ağrıyacağı kesin olarak düşünülüyor.

 .

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *