Geleneksel akıl, bir robotu başka bir gezegeni keşfetmeye gönderirken, potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için mevcut en yeni ve en büyük teknolojiyle donatmak isteyeceğinizi ileri sürer. Görünüşe göre, bu NASA için en önemli öncelik değildi.

.

NASA'nın Mars Perseverance gezgini, 1998'den beri Apple'ın iMac'iyle aynı CPU'yu kullanıyor

.

Uzay ajansının Mars Perseverance gezgini geçen ay Kızıl Gezegen yüzeyine indiğinde , bunu gemide değiştirilmiş bir PowerPC 750 işlemci ile yaptı. Hatırlarsanız, bu, 1998’de Apple’ın ikonik iMac G3’ünde bulunan çipin aynısı.

.

Neden gezgini yirmi yıldan daha eski bir CPU ile donatasınız ki? Çünkü işe yaraması gerekiyor, nedeni bu.

.

NASA'nın Mars Perseverance Gezgini, 1998'den Beri Apple'ın iMac'iyle Aynı CPU'yu Kullanıyor

.

Perseverance gezgininin içindeki işlemci , BAE Systems tarafından üretilen PowerPC 750’nin radyasyonla sertleştirilmiş bir varyantı olan bir RAD750’dir . Yalnızca 10,4 milyon transistörü barındırır ve 200MHz’e kadar çalışır. Kritik olarak, bir milyon radye kadar radyasyona ve -55C ile 125C arasındaki çalışma sıcaklığına dayanabilir.

.

Mars’ın atmosferi burada Dünya’da bulunandan farklı olduğu ve Güneş’ten daha uzakta olduğu için, gezegene gönderilen herhangi bir şey radyasyondan ve aşırı sıcaklıklardan zarar görebilir.

.

RAD750, Kepler uzay teleskobu ve Curiosity gezgini de dahil olmak üzere 150’den fazla uzay aracında başarıyla kullanıldığı kanıtlanmış bir performans sergiliyor.

.