«
COVID-19

Tüm dünyada koronavirüs aşısı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Kimi ülkeler aşıları uygulamaya başlasa da kimi ülkeler de çalışmalarına devam ediyor.

.

Birleşik Krallık‘ta bulunan Oxford Üniversitesi de aşı geliştirmek için çalışıyor. Bu bağlamda insandaki denemelerine de başlanan çalışmaların küçük yaşlara da uygulanacağı duyuruldu.

.

Oxford Covid-19 Aşısını Çocuklarda Deneyecek

.

Covid-19 Aşısı Artık Her Yaş İçin Deneniyor

.

Oxford Üniversitesi’nin COVID-19 aşısını altı yaşından küçük çocuklarda test etmeye başlayacağı duyuruldu. AstraZeneca tarafından geliştirilen aşı, sırasıyla Ekim ve Aralık aylarında 12 yaşın üzerinde testlere başlayan Pfizer ve Moderna‘nın ardından 18 yaşından küçüklerde güvenlik ve etkinlik bakımından denenen ilk aşı olmasıyla ilgi çekiyor.

.

Oxford Covid-19 Aşısını Çocuklarda Deneyecek

.

Oxford araştırmacıları, aşının gençlerde güçlü bir bağışıklık tepkisi oluşturup oluşturmadığını değerlendirmek için 6 ile 17 yaşları arasındaki 300 çocuk üzerinde deneme aşısı yapacak. 240 kişiye kadar COVID-19 aşısı yapılacak ve kalan katılımcılara da kontrol olarak menenjit aşısı yapılacak.

.

Oxford aşı denemesinin baş araştırmacısı Andrew Pollard, verdiği bir röportajda, “Çocuklarda ve gençlerde aşıya karşı güvenlik ve bağışıklık tepkisinin oluşturulması önemlidir, çünkü bazı çocuklar aşıdan fayda görebilir” ifadelerini kullandı.

.

Yapılan diğer çalışmalarda çocukların enfeksiyona yakalanma olasılığının daha düşük olabileceğine dair bazı sonuçlar elde edildi. Çocukların enfeksiyon kaptıktan sonra bulaştırmadaki rolü ise halen belirsizliğini sürdürmekte.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *