«
porsche-macan-ev-prototype-2

Porsche Taycan, Alman spor otomobil şirketinin EV’leri ciddiye aldığını gösterdi, ancak yeni Macan EV’nin gelişi elektrifikasyona doğru ölçekleri gerçekten değiştirecek. Porsche henüz tamamen elektrikli Macan’ı tanıtmaya tam olarak hazır değil, ancak en çok satan modelinin EV versiyonu hakkında şimdiden bazı büyük vaatler veriyor.

Macan’ın Porsche için büyük bir anlaşma olduğunu söylemek doğru. Otomobil üreticisi en iyi 911 spor otomobili ile tanınıyor olsa da, coupe, üstü açılabilir araba ve Targa olarak mevcut, crossover’lar ve SUV’lar bir süredir alt çizgiyi dolduruyor.

Örneğin, 2021 yılının ilk çeyreğinde Macan, Kuzey Amerika’da Porsche satışlarına liderlik etti ve onu daha büyük Cayenne kardeşi takip etti. Gerçekten de Porsche, bu üç çeyrekte 911 ve 718 modellerinin toplamından daha fazla Macan örneği sattı. Kısacası, en popüler isim tablonuzun tamamen elektrikli bir versiyonunu yapacaksanız, kesinlikle doğru yapmalısınız.

Porsche, en önemli EV'si için büyük bir söz veriyor

Porsche’nin bu zorluğa cevabı, otomobil üreticisinin VW Group stabilmate Audi ile birlikte geliştirdiği, yalnızca elektrikli bir mimari olan Premium Platform Electric (PPE) üzerine inşa edildi. Aslında, Macan EV, PPE kullanan ilk Porsche ürünü olacak. VW Group’un MEB’sinin odaklandığı ana elektrikli araçlardan ziyade lüks performanslı elektrikli araçlara odaklanan KKD’nin nasıl yapılandırılabileceği konusunda bolca esneklik var.

Örneğin, Porsche ve Audi, arkadan çekişli tek motorlu kurulumların ve dört tekerlekten çekişli çift motorlu versiyonların kapasitesinden zaten bahsetti. Gövde stilleri de dingil mesafesine yerleştirilmiş 100 kW’a kadar pil paketi ile çeşitli şekillerde yapılandırılabilir. Durumunda Audi A6 e-tron bir zorlukla-gizlenmiş otomobil dışarı birkaç yıl için planladığı gelecek lüks elektrikli arabaya kafa sallama – – Bir sedan aracının fakat PPE aynı kolaylıkla geçitler, SUV için adapte edilebilir, ve diğer tasarımlar. Örneğin Audi, 2022 sonunda tanıtılması beklenen Q6 tamamen elektrikli SUV için platformu kullanacak.

Otomobil üreticisi, tamamen elektrikli Porsche Macan’ın 2023 için planlandığını söylüyor. Daha hızlı şarj süreleri ve daha yüksek performans için Taycan ve Taycan Cross Turismo gibi 800 voltluk mimari kullanacak. Gerçekten de, Porsche hız taahhüdünü geri çekmiyor ve “tamamen elektrikli Macan, kendi segmentindeki en sportif model olacak” sözünü veriyor.

Porsche, en önemli EV'si için büyük bir söz veriyor

Şu an için fiziksel prototip Macan EV modelleri yola çıkıyor. Porsche’nin şimdiye kadarki gelişimi, crossover EV’nin tasarımını daha etkili bir şekilde modellemek için simülasyonlar kullanarak sanal olarak gerçekleşti. Bu, elektrikli araçlar için sürtünmeyi kesmek ve menzili iyileştirmek için çok önemli olan aerodinamik çalışmayı içerir.

Bununla birlikte, paralel olarak, Macan EV ile birlikte satışa sunulacak olan – hala gaz motorları kullanan – Macan’ın geleneksel olarak güçlendirilmiş başka bir versiyonu da olacak.

Porsche İcra Kurulu Üyesi Michael Steiner, “Elektrikli araçlara olan talep artmaya devam ediyor, ancak değişimin hızı dünya genelinde önemli ölçüde değişiklik gösteriyor” dedi. “Bu nedenle, 2021 boyunca mevcut Macan’ın geleneksel olarak güçlendirilmiş bir başka evrimini başlatacağız.”

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *