«
mit-filter-1280x720

Amerika Birleşik Devletleri’nin pek çok yerinde, insanlar doğal olarak temiz içme suyu alıyorlar. Dünyanın diğer bölgelerinde, temiz içme suyuna erişim önemli bir zorluktur ve MIT’den araştırmacıların üzerinde çalıştığı bir şeydir. Yakın zamanda MIT mühendisleri, ağaç dallarını kullanarak içme suyunu arıtabilen yeni bir su filtreleme sistemi geliştirdi.

MIT, Hindistan’da prototip filtreleri test etti ve düşük maliyetli ve doğal filtreleme seçeneği olarak vaat ediyor. Çam ve ginkgo gibi çiçekli olmayan ağaçlar, ksilem olarak bilinen saman benzeri kanallarla kaplı diri odun içerir. Xylem, ağacın gövdesine ve dallarına kadar su çeker. Kanallar, su ve özden kabarcıkları filtreleyebilen doğal elekler görevi gören ince membranlarla birbirine bağlanır.

MIT mühendisleri diri odunun doğal filtreleme kapasitesini araştırıyorlar ve diri odun dallarının soyulmuş enine kesitlerinden basit filtreler imal ettiler. Deneyler, tasarımın bakterileri sudan etkili bir şekilde filtreleyebileceğini göstermiştir. Ekip, doğal filtrelerin patojenleri E. coli ve rotavirüs gibi içme suyundan vahşi doğada temizleyebileceğini gösterdi.

Laboratuvar testleri, filtrelerin bakterileri kirli kaynak, musluk ve yeraltı sularından temizleyebileceğini göstermiştir. MIT ayrıca, odunsu disklerin kuru halde en az iki yıl saklandıktan sonra suyu arıtmasına izin vermek için filtrenin raf ömrünü uzatmak için teknikler geliştirdi. Su filtreleme teknikleri, ksilem filtrelerinin yerel ağaçlardan yapıldığı ve yerel kullanıcılarla test edildiği Hindistan’da test edilmiştir.

MIT, suyu saatte bir litre oranında arıtabilen değiştirilebilir ksilem filtreleriyle donatılmış kullanıcı geri bildirimlerine dayalı basit bir prototip filtreleme sistemi yarattı. Şu anda, araştırmacılar, kirlenmiş içme suyunun hastalık ve ölümün başlıca nedeni olduğu alanlarda ksilem filtrelerini büyük ölçekte kullanıma sunma seçeneklerini araştırıyorlar.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *