Soğuk havayı seven kişilerde faydalı bir genetik mutasyon olabilir. | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

Soğuk havayı seven kişilerde faydalı bir genetik mutasyon olabilir.

avatar

Ahmet Yusuf

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Soğuk havayı seven kişilerde faydalı bir genetik mutasyon olabilir.

Kış mevsiminde şort giyen, herkes hala ceket giyerken yüzmeye giden, kış kampını arkadaşlarından daha rahat idare edebilen insanlardan mısınız? Öyleyse, artan soğuk dirençle bağlantılı genetik mutasyona sahip olan, soğuk iklimlerde fayda sağlayan, ancak spor performansında fedakarlıkla gelen birçok kişiden biri olabilirsiniz.

Bulgular, her beş kişiden yaklaşık birinin α-aktin-3 proteininden yoksun kas liflerine sahip olduğunu bulan Karolinska Enstitüsü’nden geliyor. Uzak geçmişte insanlar soğuk bölgelere göç ederken faydalı olabilecek bu mutasyonun, birini sıcak tutmaya yardımcı olduğu bulunmuştur.

Soğuk havayı seven kişilerde faydalı bir genetik mutasyon olabilir.

Protein yalnızca hızlı kasılan kas liflerinde bulunur ve bu proteinin kaybını ilk kez ilişkilendiren yeni çalışmaya göre, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 20’si, genetik bir mutasyon sonucu bu proteinden yoksundur. soğuk dirençte bir artış.

Bulgular, vücut sıcaklıkları 96F civarına düşene kadar 57F suda oturmakla görevli 42 sağlıklı erkek yetişkinin katıldığı bir çalışmaya dayanıyor. Bu süre zarfında katılımcıların kaslarındaki elektriksel aktiviteyi ölçmek için elektromiyografi kullanıldı. Ayrıca, lif bileşimini incelemek için kas biyopsileri alındı.

Soğuk havayı seven kişilerde faydalı bir genetik mutasyon olabilir.

Sonuçlar, proteinden yoksun olan katılımcıların daha yavaş kasılan kas liflerine sahip olduklarını ve bu da onların vücut ısısını daha verimli bir şekilde muhafaza etmelerini sağladığını gösterdi. Hızlı kasılan kas lifleri titremeye neden olurken, yavaş kasılan lifler daha fazla temel kasılmalar yaşayarak ısı üretti.

Ancak geriye büyük bir soru kalıyor: Bunun egzersiz performansı üzerinde ne etkisi var? Bu yönü incelerken araştırmacılar şunları açıklıyor :

Α-aktinin-3’ü olmayan kişiler güç ve patlayıcılık gerektiren sporlarda nadiren başarılı olurken, dayanıklılık sporlarında bu kişilerde daha büyük kapasiteye doğru bir eğilim gözlemlenmiştir.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: