«
SpaceX

paceX, NASA için 21. ticari ikmal hizmetleri görevinden sonra Dünya’ya dönen benzersiz bir kargo Dragon uzay aracına sahip. Değiştirilmiş Dragon kapsülü, ISS’den ayrılacak ve yaklaşık 12 saat sonra Florida kıyılarına sıçrayacak. Bu, bir Dragon kapsülünün Florida kıyılarına ilk defa sıçrayacağı anlamına geliyor.

Bu özel kapsül , önceki Dragon kapsül tasarımlarında mümkün olandan çok daha fazla bilim deneyini dünyaya geri getiriyor. Uzay istasyonundan bilim dönüşleri, uzay mekiği filosunun emekli olmasından bu yana ilk kez Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi aracılığıyla işlenecek. Bilim deneylerini Kennedy Uzay Merkezi aracılığıyla geri getirmenin ana yararı, zamana duyarlı deneyleri laboratuvara öncekinden daha hızlı ulaştırabilmesidir.

SpaceX, bilim deneyleriyle dolu bir Dragon Kapsülüne sıçrayacak

Uzay aracı dünyaya döner dönmez yerçekiminin etkilerini deneyimlemeye başladıkları için, bazı deneylerin laboratuvara mümkün olan en kısa sürede geri gönderilmesi kritik önem taşıyor. Bir SpaceX botu kapsülü sudan çıkaracak ve bir ekip, zamana duyarlı bilim deneylerini uzay aracından çıkarmak ve onları bekleyen bir helikoptere yüklemek için bekliyor olacak.

Helikopter, deneyleri su damlamasından sonraki birkaç saat içinde kıyıya ulaştıracak. Kalan herhangi bir bilimsel kargo ikinci bir helikopterle iade edilecek veya teknede kalacak ve limanda kaldırılacaktır. Kapsülde Kardinal Kalp, Uzay Organojenez, Bakteriyel Yapışma ve Korozyon, Fiber Optik Üretimi ve Kemirgen Araştırma-23 deneyleri dahil olmak üzere çeşitli deneyler iade edilmektedir.

SpaceX, bilim deneyleriyle dolu bir Dragon Kapsülüne sıçrayacak

İkinci deney, canlı fareleri dünyaya geri getirmeyi içerir. Deneyleri kıyıya döndüren helikopter, daha önce uzay mekiği dönüş faaliyetleri için kullanılan Mekik Çıkarma Tesisine inecek. Kargonun çoğu, bilim ekiplerinin bekleyeceği kamyonla Kennedy Uzay Merkezi Uzay İstasyonu İşleme Tesisi’ne taşınacak. Bu tesis, bilim insanlarına verileri almak ve örnekleri anında analiz etmek için araçlar ve çalışma alanı sağlayan birinci sınıf laboratuvarlara sahiptir.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *