«
highxtar-spacex-elon-musk-occupy-mars2

Dünya yörüngesi kalabalık görünmeye başladı ve bu nedenle NASA ve SpaceX, Starlink takımyıldızı gibi uyduların otomatik olarak NASA donanımının yolundan çekildiğini görmesi gereken ortak bir anlaşma imzaladı. Yeni politika, uzayda hızlı hareket eden nesneler arasındaki çarpışmalardan kaçınmayı hedefliyor; bu, gelecekte pahalı ve hatta hayati tehlike oluşturabilir.

SpaceX’in Starlink uydularını hızlı bir şekilde konuşlandırması göz önüne alındığında, bu giderek daha zamanında bir zorluk. Şirket , gezegeni bir dizi uydudan gelen internet bağlantısıyla örtmeyi hedefliyor ve son aylarda birden fazla grup başlattı. Bunun hızı, yalnızca SpaceX’in Starship’i fırlatma görevlerini devralmaya hazır kabul edildiğinde artabilir.

Sorun şu ki, uzay geniş olabilir, ancak Dünya’nın etrafındaki alan tıkanıyor. NASA bugün, ” Anlaşmanın odak noktası, NASA uzay aracı ile SpaceX Starlink uydularının büyük takımyıldızı arasında birleşik kaçınma ve fırlatma çarpışmasından kaçınma , hem de ilgili araç paylaşımı görevleri.

NASA’nın en kolay kısmı var. Anlaşma etkili bir şekilde, SpaceX aksini bildirmedikçe, tahmin edilen olası bir çökme durumunda varlıklarını manevra etmeyeceğini belirtiyor. Bu arada Starlink uyduları, herhangi bir NASA bilim uydusunun veya diğer varlıkların yolundan çekilecek. Bu süreç, özerk veya manuel olarak yürütülecektir.

Her bir Starlink uydusu, yörüngesini izleyen bir küresel navigasyon uydu hizmeti alıcısı ile donatılmıştır. Otonom manevra yapmak için iyon tahrik sistemlerini kullanabilirler.

SpaceX, NASA çarpışması yaklaşırsa Starlink uydularını değiştirmeyi kabul etti

Şu anda NASA, yörüngedeki nesneleri izleyen Uzay Gözetim Ağından ve ABD Hava Kuvvetleri 18. Uzay Kontrol Filosu tarafından işletilen ve 18 SPCS olarak bilinen bir günlük kaydı hizmetinden gelen yörünge verilerini değerlendiriyor. Uzay ajansı, gerçekleşebilecek olası yakın yaklaşımları haritalamak ve bir azaltma planı geliştirmek için yaklaşık bir hafta ileriye bakıyor.

Bu, Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) olası çarpışma risklerini ve insan şahsını taşıyan herhangi bir uzay aracının yanı sıra herhangi bir insan dışı uzay uçuşu görevini içerebilir.

“NASA Starlink uydularının özerk manevra kabiliyeti NASA varlıkları ile önlemek birlikte karşı manevra çalışacağı ve aksi SpaceX, tarafından bilgi sürece NASA planlanan yörünge koruyacağını odaklı çalışacak” anlaşması devletler. “NASA varlıkları etrafında manevra yapan Starlink uydularının uygun bir seçenek olmayabileceği ve NASA varlıklarının manevra yapması gerekebileceği bir fırlatma anormalliği veya yörüngedeki diğer Starlink rehberliği, navigasyon ve kontrol veya tahrik sistemi anormallikleri gibi durumlar olabilir.”

SpaceX

Anlaşmanın bir kısmı, SpaceX’in ISS apogee veya perigee’nin en az 5 km (3,11 mil) yukarısında veya aşağısında Starlink fırlatma enjeksiyon yörüngelerini seçmeyi kabul ediyor. Bu mümkün değilse, NASA’nın seçilen rakımdan sonraki bir hafta içinde bilgilendirilmesi gerekir.

Bu arada, anlaşma aynı zamanda SpaceX’in Starlink sisteminin kalıcı eleştirilerinden birini ele alabileceği yolları araştırıyor gibi görünüyor: uyduların yerden ne kadar görünür olduğu. Takımyıldızdan yansıyan ışığın parıltısı, amatör ve profesyonel astronomlar arasında yaygın bir endişeye yol açtı ve özel uzay keşif şirketini onları daha az yansıtıcı hale getirecek yöntemler aramaya yöneltti .

NASA ile yapılan anlaşma, “fotometrik parlaklığı izleme ve azaltma yaklaşımları geliştirme konusunda SpaceX ile işbirliği yapmak için teknik uzmanlığı ve öğrenilen dersleri paylaşma” taahhüdünü içeriyor. SpaceX , konuyla ilgili kendi analizini NASA ile paylaşacak , böylece uzay ajansı gelecekteki lansmanlar için kendi rehberliğini daha genel olarak güncelleyebilecek.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *