«
earth_nasa_main-1280x720

Perşembe günü NASA, Biden yönetiminin iklim değişikliğini ele alma gündemi olan Ulusal İklim Görev Gücü’ne katıldığını duyurdu. NASA, diğer gök cisimlerine ek olarak Dünya’yı incelemek için onlarca yıl harcadığını ve gezegenimizde ‘uçtan uca araştırma’ yapan tek uzay ajansı olma ayrıcalığına sahip olduğunu belirtiyor.

27 Ocak’ta Biden yönetimi , ‘iklim krizini’ ABD ulusal güvenlik ve dış politikasının merkezine koymayı amaçlayan bir yürütme emri kaleme aldı. Diğer şeylerin yanı sıra, yürütme düzeni, ‘iklim kriziyle mücadele için hükümet çapında bir yaklaşımın örgütlenmesini ve konuşlandırılmasını kolaylaştıracak’ Ulusal İklim Görev Gücü’nü kurdu.

NASA resmen Biden yönetiminin Ulusal İklim Görev Gücü'ne katıldı

NASA , Dünya’yı uzaydan doğrudan gözlemlemenin ve birçok uydusunu, halihazırda sahip olduğu devasa veri yüküne ek olarak, gezegenimizdeki uzun vadeli verileri toplamak için kullanmanın benzersiz bir konumda olduğuna dikkat çekiyor . Uzay ajansı da aynı şekilde USGS ve NOAA ile çalışıyor.

NASA, uydularının ötesinde, belirli politikalarla ilgili senaryoları incelemek için kullanılacak tahmine dayalı modelleme teknolojisi üzerinde çalıştığını ve hükümetin iklim değişikliğini anlamasına ve buna yönelik sürdürülebilir çabalar oluşturmasına yardımcı olacak araştırmalar yürüttüğünü söylüyor. 

NASA resmen Biden yönetiminin Ulusal İklim Görev Gücü'ne katıldı

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada, NASA Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü direktörü Gavin Schmidt şunları söyledi:

İklim değişikliği, bugün karşı karşıya olduğumuz en acil sorunlardan biridir. Gezegeni uzaydan gözlemleme konusundaki benzersiz yeteneğimiz ve bir araya getirebildiğimiz uzun vadeli veri kayıtları göz önüne alındığında, NASA mevcut yönetimde ve ötesinde politika kararlarını bilgilendirmek için birinci sınıf bir konumdadır.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *