«
SpaceX

Dünyaca ünlü milyarder girişimci Elon Musk’ın sahibi olduğu uzay şirketi SpaceX, aynı anda tam 143 adet ufak uyduyu alçak Dünya yörüngesine çıkaracak olan Transporter-1 görevi için son hazırlıklarını tamamlamış durumda. ABD merkezli firma için yeni bir dönüm noktasına işaret eden fırlatma, Türkiye saati ile 17.55’te gerçekleşecek.

.

SpaceX Tek Seferde 143 Uyduyu Uzaya Çıkaracak!

.

Türksat 5A haberleşme uydusunu başarılı bir şekilde uzaya fırlatan SpaceX firması, yeni görevinde alçak Dünya yörüngesine rekor sayıda uydu taşımayı planlıyor. Görev kapsamında Falcon 9 roketi, 133 adeti ticari ve devlet uydusu, 10’u ise Starlink uydusu olmak üzere toplamda 143 adet ufak uyduyu yörüngeye yerleştirecek.

.

SpaceX

.

SpaceX, internete erişimi kısıtlı olan bölgeler için geliştirdiği küresel internet projesi Starlink ile 2027 yılına kadar yüksek hızda internet hizmeti vermeyi hedefliyor. Söz konusu tarih itibarıyla alçak Dünya yörüngesinde toplamda 12.000 uydunun aktif hale gelmesi bekleniyor.

.

Tek bir kalkışta 143 adet ufak uyduyu uzaya taşıyarak yeni bir rekorun altına imza atmaya hazırlanan SpaceX, çok önemli bir kilometre taşını daha tamamlamış olacak. Bu arada söz konusu Transporter-1 görevinin, 2019 yılında başlatılan ‘SmallSat Rideshare’ programı kapsamında gerçekleştirilecek ilk misyon olduğu bilgisini de sizlerle paylaşmış olalım.

.

Falcon 9 roketi, her zaman olduğu gibi bünyesindeki uyduları alçak yörüngeye bıraktıktan sonra dünyaya geri dönecek. Güney Afrika asıllı Amerikalı girişimci Elon Musk‘ın sahibi olduğu SpaceX, Transporter-1 görevini Türkiye saati ile 17.55’te Florida’nın Cape Canaveral kentindeki Kennedy Uzay Merkezi‘nden gerçekleştirecek.

.

SpaceX .

Söz konusu fırlatmayı SpaceX’in resmi YouTube sayfasından canlı olarak takip etmek mümkün. Unutmayın 17:55’te.

.

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *