«
  1. Anasayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Teknoloji şirketlerinde enflasyon krizi! Yüzlerce kişi kovuldu

Teknoloji şirketlerinde enflasyon krizi! Yüzlerce kişi kovuldu

i (3)

Teknoloji şirketlerinin işten çıkarma furyası genişliyor. Unity, Tesla ve Netflix’in yüzlerce çalışanını işinden ettiği bildirildi.

Covid-19 pandemisinin bitmesiyle beraber bütün dünyada etkisini gösteren enflasyon krizi, teknoloji şirketlerinin de ekonomisini zorlamaya başladı. Elektrikli otomobil yapımcısı Tesla, oyun şirketi Unity ve Niantic başta olmak üzere şirketlerde “işten çıkarma” furyası başladı.

Tesla, Netflix, Niantic ve Unity’de işten çıkarmalar başladı

Bir vakit evvelce Tesla’nın 200 bireyi işten çıkarmasının ardından, aniden çok oyun şirketinden de benzer adımlar geldi. Pokémon GO’nun geliştiricisi olarak tanınan Niantic; dört projenin iptal edilmesiyle 90 kişilik takımlarını rafa kaldırdı. Bir diğer işten çıkarma krizi ise Unity çalışanları amacıyla yaşandı.Niantic Labs doğrulusunda gelen son açıklamada, şirketin ekonomik anlamda çalkantılı bir dönemde geçtiğinin altı çizildi. Gelirlerini daha ilgili bir şekilde kullanacaklarını bildiren Niantic CEO’su John Hanke, değişik takımlardaki maliyetleri düşürmeye çalıştıklarını söyledi.
Son işten çıkarmalar Niantic doğrulusunda doğrulanmış olsa da, sözleşmesi feshedilen çalışanların tam adedi açıklanmadı. Ancak toplamda dört projenin rafa kaldırıldığı ve 85 ila 90 çalışanın kovulduğu aktarıldı. Transformers oyunu Heavy Metal başta olmak üzere Blue Sky ve Snowball‘ın henüz bekletileceği belirtildi.

İşten çıkarma konusu ile ilgili ilgi çeken bir diğer firma ise Unity oldu. Sadece iki gün ortamında işgücünün yüzde 4’ü ile yollarını ayıran Unity, kaynaklarını “yeniden düzenleme” kararı aldığını söyledi. Şirketin en çok kesinti yaptığı sektörler ise suni zeka ve mühendislik takımları oldu.
Oyun şirketlerinin haricinde Tesla’nın da çalışanların sözleşmesini tek doğrultulu olarak feshetmesi teknoloji gündemini sallamayı başardı. Elon Musk’ın küçülmeye gitme hedefi, 200 çalışanının işinden olmasına yol açtı.

Bir Cevap Yaz

Donanım Forum Hakkında

Donanım Forum

Dünya ve Türkiye gündeminde yer alan teknoloji,donanım,mobil dünya haberlerini kullanıcılarına sunar. Sadece gerekli bilgileri vererek ziyaretçilerini teknoloji dünyası hakkında bilinçlendirmeyi amaç edinir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *