«
Telegram-e1521786932288[1]

Sohbet mesajlaşma hizmeti Telegram, WhatsApp’ın tartışmalı gizlilik kuralları skandalı yaşadığından beri büyüyor ve şu anda , sohbet uygulamasının büyümesinde önemli bir dönüm noktasına ulaştığını bildiriyor : 1 milyar Play Store indirmesi.

Telegram, Google Play Store’da 1 milyar indirmeyi geçti

Sohbet uygulaması, muhtemelen Facebook ve WhatsApp, Messenger ve Instagram gibi Facebook’a ait diğer uygulamalarda yaşanan kesintiden kısa bir süre sonra indirmelerdeki artış nedeniyle Play Store’daki 1 milyar indirme sınırını aştı.

Ancak sadece bu değil, görünüşe göre insanların Telegram’ı indirmeyi düşünmesinin birçok nedeni var. Bire bir veya grup görüşmeleriniz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak istiyorsanız, indirmeye değer bir indirmedir ve uygulama, aynı anda birden fazla cihazda kullanma yeteneği de dahil olmak üzere birçok benzer rakip hizmetin eksik olduğu bir dizi kullanışlı özellik içerir.

Şu anda, WhatsApp’ın çoklu cihaz desteği uygulaması hala oldukça kısıtlayıcıdır ve bir hesap için yalnızca bir akıllı telefona izin verir: WhatsApp, çoklu cihaz bağlantısı için beta üzerinde çalışıyor ancak hala son sürümde değil. Telegram’a eklenen düzenli iyileştirmeler ve özellikler, onu yıllar içinde popüler bir alternatif haline getirdi.

whatsapp ve telegram

Telegram’ın CEO’su Pavel Durov , geçtiğimiz günlerde mesajlaşma uygulamasının 2021’in başında 500 milyondan fazla aktif kullanıcıya (aylık aktif) sahip olduğunu belirtti. WhatsApp ile ilgili son sorunların ve Facebook’un kesintiye uğramasının bir sonucu olarak Durov, 70 milyondan fazla yeni kullanıcı olduğunu belirtti. Kullanıcılar Telegram’a katıldı.

1 milyar indirmenin mutlaka şu anda uygulamayı sohbet etmek için kullanan 1 milyar insan olduğu anlamına gelmediğini unutmayın. İndirme rakamı, APK’yı resmi web sitesinden indiren kişileri de yansıtmaz. Popülaritesinin artmasıyla birlikte birçok kullanışlı özelliğe de sahip olmaya başladı ve son zamanlarda birçok özellik eklemeye çalışıyordu.
Telegram, 1 Milyar İndirme Sayısını Geride Bıraktı

Geçen ay, uygulama , bir grup video görüşmesinde veya canlı yayınlarda sınırsız sayıda katılımcıya sahip olma olasılığını getiren büyük bir güncelleme aldı . Katılımcılar, sohbete katkıda bulunmak isterlerse el kaldırma özelliğini kullanabilirler, tabii ki grup görüşmesi sırasında bu özelliğe izin verdiyseniz. Güncelleme ayrıca, iletme sırasında başlığı veya göndereni göstermenize veya gizlemenize olanak tanıyan Esnek yönlendirmeyi de getirdi. Ek olarak, önizleme penceresi, farkında olmadan yanlış sohbete dokunduysanız alıcıyı değiştirmenize olanak tanır. Bu büyük güncellemeden kısa bir süre sonra, Telegram kullanıcıları bu sefer bazı kullanışlı özelleştirme seçenekleri getiren başka bir güncelleme aldı.

Telegram, 1 Milyar İndirme Sayısını Geride Bıraktı

Sohbet temaları gibi. Sohbet temaları özelliği, bireysel sohbetleri kişiselleştirmenizi ve dolayısıyla tercihinize göre arayüzün görünümünü ve hissini iyileştirmenizi mümkün kılar. Artık sekiz tema arasından seçim yapabilirsiniz ve her temanın renkli degrade mesaj balonları, hareketli arka planı ve ilginç arka plan desenleri vardır.

Üstelik bu güncelleme, eğlenceli bir sohbet deneyimi için tam ekran efekti gösterebilen etkileşimli emojiler getirdi. Tam ekran efektli emojilerden bazıları kalp, başparmak yukarıya ve havai fişekleri içerir.

Grup sohbetleri için Telegram, yakın zamanda okundu bilgisi özelliğinde de bir değişiklik yaptı. Bir grupta bir mesaj gönderdiğinizde, gruptaki en az bir üye onu gördüğü sürece “okundu” olarak işaretlenir, mesaja uzun süre basmak, daha önce okumuş olan grup üyelerini size sunar. (küçük gruplar için).

Telegram, 1 Milyar İndirme Sayısını Geride Bıraktı

Telegram’ın popülaritesi istikrarlı bir şekilde artıyor ve özellik seti de öyle

Ocak ayında, WhatsApp’ı içeren bir gizlilik skandalı ve Facebook’un WhatsApp kullanıcılarının bazı bilgilerine erişmesine izin veren, insanların kabul etmesi gereken yeni bir dizi kural vardı. Yeni kurallar yalnızca WhatsApp Business için geçerli olsa da, anlaşılır bir şekilde birçok kişi mesajlaşma hizmetini Telegram veya gizlilik odaklı uygulama Signal lehine terk etmeye karar verdi. Ocak ayında çile devam ederken, Signal’in sunucuları, katılan kullanıcılardaki artıştan dolayı çöktü ve  bu neden ile Telegram milyonlarca yeni kullanıcı kazandı .

Telegram nedir ve nasıl kullanılır ?

Telegram dünyadaki en popüler mesajlaşma servisleri arasında olabilir, fakat halen daha ne hakkında olduğunu bilmeyen birçok kişi var. Uygulama, çevrimiçi gizlilik ve güvenlikle ilgili tartışmalarda genellikle isimsiz kalıyor, ancak tüm mesajlaşma uygulamaları güvenli değil mi? WhatsApp ve Facebook Messenger gibi ( Facebook ile bağlarına rağmen) daha popüler uygulamalar da efsanevi “uçtan uca” şifrelemeye sahip değil mi? Telegram’ı bu kadar özel yapan nedir?

Telegram’ın ne yaptığını, ana özelliklerinin neler olduğunu ve neden kullanmayı düşünebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin. Ayrıca aşağıdaki bağlantıdan uygulamayı hemen indirebilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.telegram.messenger

Telegram, 1 Milyar İndirme Sayısını Geride Bıraktı

Telegram, Rus girişimci Pavel Durov tarafından kurulan çok platformlu bir mesajlaşma hizmetidir. İlk olarak 2013’ün sonlarında iOS ve Android’de kullanıma sunuldu ve şu anda tahmini olarak 550 milyondan daha fazla aylık kullanıcısı var . Telegram’ın kullanıcı tabanı, bir gizlilik skandalı daha büyük rakiplerinden birine çarptığında artma eğilimindedir . 

Telegram’ı benzersiz kılan şey, gizlilik, şifreleme ve açık kaynaklı bir API’ye odaklanmasıdır. Resmi Telegram uygulamaları ve web arayüzü ile uyumlu sayısız resmi olmayan müşteri var. Ayrıca birden fazla cihazın aynı hesabı (SMS ile doğrulanmış) ve aynı cihazda birden fazla hesabı kullanmasına izin verir.

Telegram nasıl çalışır?

Telegram’ın temel işlevi diğer çoğu mesajlaşma uygulamasıyla aynıdır: Diğer Telegram kullanıcılarına mesaj gönderebilir, grup sohbetleri oluşturabilir, kişileri arayabilir, görüntülü aramalar yapabilir ve dosya ve çıkartma gönderebilirsiniz. Ancak, diğer sohbet uygulamalarından farklı çalışmasını sağlayan birkaç özel özellik vardır.

Her şeyden önce, Telegram’ın ana özelliği gizliliktir ve bunu sağlamak için uçtan uca şifreleme kullanır. Bu, şirket, hükümet, bilgisayar korsanları veya başka biri olsun, iki yönlü bir konuşmanın dışında kalanların ne gönderildiğini görmelerini engelleyen şeydir.

Ancak Telegram bu şifrelemeyi yalnızca aramalarda ve “gizli sohbetler” özelliğinde kullanır, normal sohbetlerde kullanmaz. Bunlar yalnızca istemciden sunucuya şifrelenir. Bu arada, sözde daha az güvenli hizmet olan WhatsApp, 2016’dan beri mesajlarda, aramalarda ve görüntülü aramalarda uçtan uca şifreleme kullanıyor.

Telegram, 1 Milyar İndirme Sayısını Geride Bıraktı

Bunun nedeni Telegram’ın gelişmiş bulut kullanımıdır. Esasen, tüm mesajlarınızı ve fotoğraflarınızı güvenli bir sunucuda saklar. Bu, onlara bağlı herhangi bir cihazdan erişebileceğiniz anlamına gelir ve Telegram’ı WhatsApp gibi diğer sohbet uygulamalarından çok daha fazla platform dostu hale getirir.

Kullanılabilirliği artıran bir diğer güvenlik özelliği de kullanıcı adlarıdır. İnsanlara telefon numaranızı vermek yerine, onlara kullanıcı adınızı verebilirsiniz. Bu, orada hangi bilgilerin bulunduğunu ve insanların gelecekte sizinle nasıl iletişim kurabileceğini daha iyi kontrol etmenizi sağlar.

Telegram’ı kullanmak güvenli mi?

Genel olarak, Telegram diğer sohbet uygulamalarının çoğundan daha güvenli veya daha güvenlidir. WhatsApp’ın tüm mesajlaşmalarda uçtan uca şifrelemesinin daha iyi bir yaklaşım olduğu iddia edilebilir, ancak şirketin Facebook ile olan bağları gizlilik savunucularını kapatabilir.

Ayrıca, “gizli sohbetler” özelliğini kullanıyorsanız, aynı düzeyde uçtan uca şifreleme elde edersiniz. Bunun da ötesinde, kullanıcılar gizli sohbetlerde mesajları iletemez veya ekran görüntüsü alamaz ve mesajlar kendi kendini imha edecek şekilde programlanabilir. Bir mesajın silinmesi, hizmetteki herkes için de silinir ve kullanıcılar yalnızca kendi mesajlarını değil, diğer kullanıcıların mesajlarını da silme seçeneğine sahiptir.

Telegram, 1 Milyar İndirme Sayısını Geride Bıraktı

Akılda tutulması gereken başka bir şey de, verilerinizi satmanın Telegram’ın iş modelinin merkezinde yer almamasıdır. Telegram’ın SSS sayfasına göre şirket, reklam veya veri toplama ve paylaşma yoluyla değil, kurucusu ve CEO’su Pavel Durov tarafından finanse ediliyor. Aynı sayfada Telegram, internet gizliliğinin iki ilkesinden birini “kişisel verilerinizi pazarlamacılar, reklamcılar vb. gibi üçüncü taraflardan korumak” olarak listeliyor. Bu, onu Facebook, Google, Amazon ve diğerlerinden sayısız hizmetle tam bir tezat oluşturuyor.

Sonuçta, Telegram’ı kullanmak, mesajlarınızın WhatsApp veya diğer mesajlaşma uygulamalarını kullanmaktan daha özel veya güvenli olduğu anlamına gelmez. Sunucu tarafı veri sızıntıları yine de olabilir ve uç cihazınızın güvenliği zaten ihlal edilmişse hiçbir şifreleme miktarı yardımcı olmaz.

Telegram ücretsiz mi?

Telegram’ın kullanımı ücretsizdir ve kurucusu ve CEO’su Pavel Durov tarafından desteklenmektedir. Şirket 2021’de yeni para kazanma yöntemleri kullanmaya başlayacak , ancak sohbetin ana işi herkes için ücretsiz kalacak.

Bu yeni para kazanma yöntemleri, herkese açık bire çok kanallardaki (Twitter beslemeleri gibi işlev gören) reklamları, iş ekipleri ve uzman kullanıcılar için premium özellikleri ve ücretli çıkartma paketlerini içerir. Bu fonların bir kısmı, kanallar için gelişmiş görünürlük veya benzersiz çıkartma paketlerinin yaratıcılarına yapılan ödemeler şeklinde kullanıcılara geri dönecek.

Telegram, 1 Milyar İndirme Sayısını Geride Bıraktı

Telegram PC’de kullanılabilir mi?

Telegram, sohbetleri ve dosyaları cihazınız yerine uzak bir sunucuda sakladığından, web’den de her şeye (gizli sohbetler hariç) erişebilirsiniz. Web portalı veya birkaç Chrome uzantısından herhangi biri aracılığıyla erişin .

Şirket ayrıca API’sini ücretsiz olarak herkese açık hale getiriyor ve geliştiricileri diğer platformlarda istemciler oluşturmaya davet ediyor. Kullanıcılar ayrıca özel botlar, temalar, çıkartmalar ve daha fazlasını ücretsiz olarak oluşturabilir.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *