Tianwen-1, fren manevrasını tamamladı ve Mars'ın etrafındaki park yörüngesine girdi | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

Tianwen-1, fren manevrasını tamamladı ve Mars’ın etrafındaki park yörüngesine girdi

avatar

Ahmet Yusuf

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Tianwen-1, fren manevrasını tamamladı ve Mars'ın etrafındaki park yörüngesine girdi

Çin’in Tianwen-1 adlı Mars görevi şimdiye kadar çok iyi gidiyor. Uzay aracı bu hafta üçüncü fren manevrasını başarıyla tamamladı ve Çarşamba günü sabah 6:29 BJT civarında Mars çevresinde bir park yörüngesine girdi. Duyuru bu sabah Çin Ulusal Uzay İdaresi tarafından yapıldı.

Sonda , kameralar ve spektrometreler kullanarak bilimsel araştırmalar yaparak Mars’ın etrafında üç ay boyunca dönecek. Önümüzdeki aylarda inişe hazırlanırken önceden seçilmiş iniş alanını ve Mars yüzeyindeki hava durumunu da kontrol edecek. Tianwen-1 yörüngesi şu anda içinde bulunduğu yörünge, onu en uzak noktasında Mars yüzeyinden 59.000 kilometre uzağa ve en yakın noktasında yüzeyden sadece 280 kilometre uzakta tutuyor.

Daha büyük yörüngenin tamamlanması iki Mars günü sürer. Çin, Tianwen-1’i 23 Temmuz 2021’de piyasaya sürdü ve bugün evden ayrılmasından bu yana 215. gün oldu. Şu anda, sonda Dünya’dan 212 milyon kilometre uzakta. Şubat, Mars için yoğun bir ay oldu.

Tianwen-1, fren manevrasını tamamladı ve Mars'ın etrafındaki park yörüngesine girdi

Bu ayın başlarında, NASA’nın Perseverance gezgini , Kızıl Gezegen’in yüzeyine yedi dakikalık üzücü yolculuğunu başarıyla gerçekleştirdi. Gezici şu anda mükemmel çalışıyor ve eve telefon etti. Perseverance’ın Mars yüzeyine yaptığı en heyecan verici deneylerden biri Ingenuity helikopteridir .

Helikopter önümüzdeki haftalarda uçmaya başladığında, başka bir gezegenin yüzeyinde denenen ilk kontrollü uçuş olacak. NASA bunu bir Wright kardeşler anı olarak görüyor ve test uçuşu başarılı olursa, Ingenuity Mars’ın gelecekte keşfedilme şeklini değiştirebilir. Helikopter bu haftanın başlarında evi aradı ve şu anda her şey en iyi şekilde çalışıyor. Zeka hala Perseverance’ın alt tarafına bağlı ve görevde biraz sonra Mars’ın yüzeyine konuşlandırılacak.

 

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: