4 Çekirdekli Intel Tiger Lake İşlemci Görüntüleri İnternete Sızdırıldı | Teknoloji Haberleri - En güncel Teknoloji Haberleri, Telefon incelemeleri Sitesi
e
sv

4 Çekirdekli Intel Tiger Lake İşlemci Görüntüleri İnternete Sızdırıldı

avatar

Emir Duman

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

intel

10. nesil Comet Lake masaüstü işlemcilerini piyasaya süren Intel, mobil için de çalışmalarını sürdürüyor. 2019’un üçüncü çeyreğinde, 10. nesil Ice Lake serisi mobil işlemciler tanıtılmıştı zaten. Uzun bir süredir de piyasada olan U işlemciler, 2020 MacBook modelleri dahil birçok dizüstü bilgisayarda bulunuyorlar. Bu yılın sonuna doğru ise, yeni Tiger lake işlemcilerin tanıtılması bekleniyor. Son gelen haberlere göre, 4 çekirdekli Intel Tiger Lake işlemci görüntülendi.

.

4 çekirdekli Intel Tiger Lake işlemci internete sızdırıldı

.

Intel tarafından 14 nm üretimden geçen son işlemciler de, yeni masaüstü işlemciler oldu. Önümüzdeki yıllarda gelecek olan işlemcilerde büyük yol kat etmek isteyen Intel, Tiger Lake işlemciler ile bu yola girmiş durumda. 2.8 GHz temel saat hızına sahip işlemci, 4 çekirdek ve 8 izlekten oluşuyor. 8. ve 10. nesil U işlemcilerde temel frekans hızı düşük, turbo frekans hızı ise daha yüksek tutulmuştu. Bu yöntemin amacı, bilgisayar boştayken güçten tasarruf sağlamak ve batarya süresini uzatmak.

.

4 Çekirdekli Intel Tiger Lake İşlemci Görüntüleri İnternete Sızdırıldı

.

Temel saat hızındaki artış, büyük ihtimalle işlemcinin 10 nm+ üretim sürecinden geçmesine bağlı. Watt başına düşen performansta artış yaşandığı için, temel saat hızında artışa gidilebildi. İşlemcinin turbo frekans hızı belli olmasa da, yaklaşık 4.0 GHz seviyesinde olacağı tahmin ediliyor. Üretim teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, U serisi işlemcilerde de performans konusunda büyük mesafeler kat edilmiş durumda.

.

4 Çekirdekli Intel Tiger Lake İşlemci Görüntüleri İnternete Sızdırıldı

.

Tiger Lake-U Core i7-1185G7 model işlemci için de sızıntılar ortaya çıktı. 3.0 GHz temel hıza sahip olan Intel Tiger Lake işlemci, 4.0 GHz seviyesinde turbo frekansa sahip olacak. U serisi Tiger Lake işlemcilerin TDP aralıkları ise 15W ile 28W arasında olacak. Bu değerler, işlemcinin gücüne göre değişecek. Ayrıca tepe modeller, 4.50 GHz’e varan turbo frekanslara çıkılabilecek. Yeni işlemciler, 12. nesil Intel Xe dahili grafik birimlerine sahip olacak. Böylece, grafik performansında da kayda değer artışların yaşanması bekleniyor. Intel’in 10 nm+ üretim teknolojisinden geçecek olan işlemcileri, AMD’nin 4. nesil U serisi mobil Ryzen işlemcileri ile rekabet edecek.

.

Konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
%d blogcu bunu beğendi: