«
APPLE

Apple, eski App Store ücretleri ve iddia edilen tekelci iş uygulamalarıyla ilgili olarak Epic Games ile hararetli bir hukuk savaşına hala kilitlenmiş durumda, ancak şimdi Apple üçüncü bir partiyi savaşın içine sürüklüyor. Yeni bir yasal dosyaya göre Apple, Valve’ın kendisine 436 Steam oyunuyla ilgili kapsamlı satış verileri sağlamasını istiyor.

.

İstek oldukça tuhaf. Apple, Epic oyunlarını teorik olarak Steam’de yayınlayabildiğinden, yasal savaşında kullanmak için yüzlerce üçüncü taraf oyununun halka açık olmayan satış verilerine erişmesi gerektiğini ima ediyor gibi görünüyor .

.

.

Valve, kendi adına, Apple’ın fikrine tamamen katılmıyor. Valve , “pozisyon” beyanında , Apple’ın talep ettiği belgeleri (veya en azından çoğunu) vermeyi reddediyor ve nedenlerini paragraflar sonra açıklıyor.

.

Valve’ın daha eğlenceli çürütmelerinden biri aşağıdadır:

Apple, talep ettiği bilgilerin benzersiz bir şekilde Valve’den elde edilebileceğini iddia ediyor, ancak Apple’ın aradığı şeylerin çoğu üçüncü şahıs oyunlarının satış ve fiyatlandırma bilgileri. Bu bilgiler, bu oyunların üçüncü taraf geliştiricilerine aittir, Valve’e değil. Ancak Apple, bu geliştiricilerin elinden almak ve bilgilerini almak için önemli bir ihtiyaç duymak yerine, Valve’a mahkeme çağrısı yaparak bir kestirme yol kullanıyor.

Başka bir deyişle, Valve Apple’ı tembel olmakla suçluyor, ancak yapabileceği en kibar ve yasal olarak haklı şekilde.

.

Daha ciddi bir kayda göre, Valve, Apple’ın talep ettiği belgeleri üretmek için gereken çaba miktarının “ezici” olacağını söylüyor. Telefon cihazının her bir ürün (ve ürün çeşidi) için bilgi istediği her bir ürün için, Valve’ın satış verilerini toplamak ve harmanlamak için birden fazla veritabanına erişmesi gerekir. Valve bu bilgileri “olağan iş akışının” bir parçası olarak oluşturmadığından veya saklamadığından, şirket bunun aşırı külfetli bir talep olduğunu savunuyor.

.

.

Valve özel bir şirkettir ve bu nedenle, bir kamu firmasının sahip olacağı aynı yatırımcı odaklı düzenleyici başvuru gereksinimlerine tabi değildir. Normalde Apple’ın talep ettiği belgeleri saklamadığına inanmak çok zor değil; en azından kolay erişilebilir bir formatta değil.

.

Burada belirli bir tarafı ele almıyor olsak da, Apple’ın talepleri biraz fazla gibi görünüyor, özellikle de Valve’ın Apple veya iOS uygulama pazarıyla hiçbir ilgisi olmadığını düşünürseniz.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *