«
Qualcomm-Otomobil-1

Yeni bir ulaşım aracı olan tekerlekli  otomobil  satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken çok şey var. Tekerleklerinizi döndürmek için boyut, güvenlik özellikleri, çekme kapasitesi, elektronik aksam, benzinli kilometre ve yeterli ekstralar var. Fakat bazı sürücülerin en önemli faktör olarak gördüğü bir alan, otomobilin menşe ülkesidir.

Avustralya otomobil pazarının son yıllarda her tür markayı içerecek şekilde değişmesiyle, arabanızın gerçekte nereden geldiğini bulmak kararınızda damalı bayrağı sallamanıza yardımcı olabilir. Avustralya otomobil pazarında gezinmenize yardımcı olmak için bu yazımızda  otomobil markalarının nereden geldiğinin yanı sıra yolda gördüğünüz popüler modelleri markaların ürettiği yerlerin bir listesini derledik.

Araba Markaları – Üretim Ülkesi

Araba markası Üretim ülke
Abarth İtalya
Alfa Romeo İtalya
Aston Martin İngiltere
audi Almanya
Bentley İngiltere
BMW Almanya
Bugatti Fransa
Cadillac Amerika
Caterham İngiltere
kiraz Çin
Chevrolet Amerika
Chrysler Amerika
Citroen Fransa
Daewoo Güney Kore
Daihatsu Japonya
Datsun Japonya
Atlatmak Amerika
Ferrari İtalya
Fiat İtalya
Ford Amerika
Çin Seddi Çin
Holden Avustralya
Honda Japonya
hyundai Güney Kore
sonsuz Japonya
Isuzu Japonya
Jaguar İngiltere
cip Amerika
kia Güney Kore
Lamborghini İtalya
Land Rover İngiltere
LDV Çin
Lexus Japonya
Lotus İngiltere
Maserati İtalya
Mazda Japonya
McLaren İngiltere
Mercedes-Benz Almanya
MG İngiltere
Mini İngiltere
Mitsubishi Japonya
nissan Japonya
Opel Almanya
peugeot Fransa
porsche Almanya
Proton Malezya
Renault Fransa
Rolls Royce İngiltere
Saab İsveç
SKODA Çek Cumhuriyeti
Akıllı Almanya
SsangYong Güney Kore
Subaru Japonya
Suzuki Japonya
tesla Amerika
toyota Japonya
Volkswagen Almanya
Volvo İsveç

Bu araba markaları hakkında

Abarth

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

1949’da kurulan Abarth’ın mirası, İtalyan yarış sahnesinde yatmaktadır ve bugün Fiat Chrysler Automobiles’in bir yan kuruluşu olarak faaliyet göstermektedir. Aussie sürücülerine küçük 595 modelini sunan Abarth  , Fiat’ın sportif versiyonu olarak kabul ediliyor ve bu da onu bütçe dostu bir İtalyan spor otomobil arayanlar için ideal kılıyor. Fiat Chrysler Automobiles, Kuzey Amerika, Avrupa ve Güney Amerika da dahil olmak üzere dünya çapında 100’den fazla üretim tesisi işletmekle birlikte, Abarth modelleri esas olarak İtalya’da üretilmektedir.

Alfa Romeo

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

Bir başka İtalyan markası olan  Alfa Romeo  , yarıştaki mirasıyla 1910’da kuruldu. Şu anda Avustralya’da Alfa Romeo, Stelvio, Giulia, Giulietta ve 4C dahil olmak üzere sedan, SUV ve dönüştürülebilir pazarları kapsayan bir dizi modele sahiptir. Alfa Romeo, şu anda İtalya’da üretilen tüm Alfa Romeo modelleri ile Fiat Chrysler Automobiles’in bir yan kuruluşu olarak da faaliyet göstermektedir.

Aston Martin

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

James Bond’un arabası olarak tanınan  Aston Martin , yarış endüstrisindeki mütevazi başlangıcına rağmen 1913’te lüksüyle tanınıyor. Bugün Aston Martin, DBX SUV, sportif Vantage, DB11 ve DBS’nin yanı sıra yarış- yeterince cesur olanlar için Valkyrie gibi bir araba. Aston Martin, öncelikle İngiltere’de ve Almanya’da birden fazla lokasyonda faaliyet gösteriyor ve üretici.

audi

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

Avustralya’da bulunan çok sayıda Alman lüks markasından biri olan Audi , 1910’da kuruldu ve şu anda Volkswagen Grubu altında faaliyet gösteriyor ve Avustralyalı sürücüler için A1, A4, Q5 ve TT spor otomobil dahil olmak üzere çok çeşitli hatchback, sedan ve SUV’lar sunuyor. Asya ve Güney Amerika’da fabrika lokasyonları olmasına rağmen, Audi’nin üretim tesisleri öncelikle Avrupa’da bulunmaktadır.

Bentley

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

Dünyanın en lüks markalarından biri olan İngiliz markası Bentley , 1919’da kuruldu ve ilk tasarımlarında alüminyum parçalar kullanmasıyla biliniyordu. Bentley, Rolls-Royce’un Bentley’in varlıklarını devralmasından sonra lüks itibarını kazanmadan önce İngiliz yarış pistlerinde tanındı. Şu anda Volkswagen Grubu’nun bir yan kuruluşu olan Bentley modelleri arasında Bentayga SUV, Continental ve Flying Spur yer alıyor ve modelleri hem İngiltere hem de Almanya’daki fabrikalarda üretiliyor.

BMW

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

Bir başka Alman lüks markası olan BMW , genişlemeden ve daha sonra otomotiv motorlarına odaklanmadan önce 1916’da uçak motorları yapmak için kuruldu. Şu anda Avustralya’da 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, Z, X, M ve i serisini sunuyor ve bu seri, daha küçük hatchback modellerinden sedanlara, SUV’lara ve spor modellerine kadar uzanıyor. BMW, modelleri öncelikle Almanya’daki birden fazla fabrikada ve Avusturya, Meksika, Brezilya, Amerika, Hindistan ve Çin’de bulunan diğer fabrikalarda üretmektedir.

Bugatti

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

Avustralya’da satın alınamayan Bugatti, Fransız markasının 1.000 beygir gücünde bir motora sahip olan Veyron modeliyle (şimdiye kadar yapılmış en güçlü motorlardan biri) otomobil tutkunları arasında hâlâ iyi biliniyor. Bugatti, ilk olarak 1909’da, kapatılıp 1998’de Bugatti Automobiles olarak yeniden başlatılmadan önce kuruldu. Şu anda Volkswagen Grubu’nun bir parçası olarak faaliyet gösteriyor.

Cadillac

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

1902’de kurulan Cadillac, bugün General Motors markası altında faaliyet gösteriyor ve bir dizi büyük, lüks model sunuyor. Avustralya’da en yaygın olarak bulunanlar, her ikisi de geleneksel Amerikan tarzında ortalama aracınızdan daha büyük olan CT sedan ve Escalade SUV’dir. Bunları yolda kaçırmak zor, gözlerinizi onlardan alamayacaksınız! Cadillac modelleri, esas olarak Amerika’da bulunan General Motors fabrikalarında, Çin ve Rusya’da bulunan ek fabrikalarda üretilmektedir.

Caterham

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

İngiliz yarış geleneğini canlı tutan Caterham, 1973’te kurulduğunda, sonunda pist dışında talep bulmadan önce, başlangıçta yarış pisti için inşa edilmiş küçük bir markadır. Üretici, Avustralya’daki popüler Seven serisinin yalnızca birkaç modelini sunar. Koleksiyon, Brit Lotus’a dayanıyor ve hemen hemen herkesi ve herkesi heyecanlandırmak için güçlü bir motora sahip daha küçük, hafif bir çerçeve tercih ediyor. Caterham modelleri öncelikle İngiltere’de üretilmektedir.

Chery

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

Chery, 1997 yılında devlete ait bir şirket olarak kurulmuş bir Çin markasıdır ve onu otomobil imalat endüstrisindeki en yeni şirketlerden biri yapmaktadır. Chery şu anda Avustralya pazarında J3 hatchback ve J11 SUV sunuyor. Chery, modellerinin çoğunu Çin’de üretmektedir ve yerel pazarlara hizmet vermek için Brezilya, Endonezya, İran ve Tayland’da da bulunan üretim tesisleri bulunmaktadır.

Chevrolet

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

Amerikan kas arabasıyla eşanlamlı olan Chevrolet, 1911’de Silverado ute ve Camaro iki kapılı coupe’den oluşan mevcut serisiyle kuruldu. ‘Chevy’ olarak da bilinen Chevrolet, şu anda General Motors altında ve Avustralya’da HSV markasının yanında faaliyet gösteriyor. Chevrolet, esas olarak Amerika’da üretilen modellerdir, diğer General Motors fabrikaları ise Chevrolet modellerine odaklanmak için Kolombiya, Güney Kore ve Hindistan’da bulunmaktadır.

Chrysler

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

1925’te kurulan bir Amerikan markası olan  Chrysler,  bugün Fiat Chrysler Automobiles altında faaliyet gösteriyor ve Avustralyalı sürücüler için klasik 300 ve 300C sedan sunuyor. Chrysler, anakara Amerika ve Kanada’da bulunan fabrikaları ile üretimini öncelikle Kuzey Amerika’ya odaklamaktadır.

Citroen

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

1919’da Avrupa yarış pistlerinde bir mirasla kurulan Fransız markası Citroën, küresel ölçekte satılan ilk seri üretim önden çekişli modellerden biri olarak biliniyor. Bugün Citroën, Groupe PSA altında faaliyet gösteriyor ve Avustralyalı sürücülere küçük C3 ve C3 Aircross ve C5 Aircross SUV modelleri arasında bir seçenek sunuyor ve elektrikli bir modelin de yolda olması bekleniyor. Citroën modelleri öncelikle Fransa’da birden fazla yerde ve fabrikada üretilmektedir.

Daewoo

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

Artık feshedilmiş olan Daewoo, 1967’de kurulmuş ve birden fazla endüstride faaliyet gösteren bir Güney Kore markasıydı. Bugün Daewoo’nun yerini Tata veya General Motors gibi diğer otomobil markaları aldı.

Daihatsu

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

Daihatsu, buhar motorları ve enerji santrallerindeki mirasıyla 1951 yılında kurulmuş bir Japon markasıdır. Şu anda Avustralya’da satılmayan Daihatsu, şimdi Toyota’nın bir yan kuruluşu olarak da faaliyet gösteriyor.

Datsun

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

İlk olarak 1931’de kurulan Datsun markası, Nissan tarafından satın alındıktan sonra aşamalı olarak kaldırıldı, ancak 2013’te yeniden piyasaya sürüldü. Ancak, Datsun modelleri Avustralya’da satılmıyor.

Dodge

1900 yılında kurulan Amerikan markası Dodge, bugün Fiat Chrysler Automobiles altında faaliyet gösteren marka ile performansı ve güçlü arabaları ile tanınır. Avustralya’da Dodge şu anda herhangi bir model satmıyor.

Ferrari

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

Mevcut en tanınmış spor arabalardan bazılarını satan İtalyan markası Ferrari, Avrupa yarış pistlerinde bir mirasa sahip olarak 1939’da kuruldu. Aussie sürücülerin 812, SF90, F8, 488, Roma ve Portofino’nun yanı sıra belirli özel sürüm modellerini satın alabilecekleri Ferrari ile tüm modelleri İtalya dışında üretmektedir.

Fiat

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

1899’da kurulan İtalyan markası Fiat – şimdi Fiat Chrysler Automobiles’in bir parçası – şu anda Avustralya’da sadece Fiat 500 küçük otomobilini satıyor. Ancak yine de 500 serisinde birden fazla model sunuyor. Fiat otomobil fabrikaları İtalya, Polonya, Brezilya ve Arjantin’de bulunmaktadır.

Ford

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

Henry Ford tarafından 1903 yılında kurulan Ford özellikle kitle üretim modellerine montaj hattının kullanımı için modern otomobil endüstrisinin öncülerinden biridir. Bugün Ford, Avustralyalı sürücülerin satın alması için Fiesta, Focus, Puma, Escape, Endura, Everest, Ranger, Raptor, Mustang ve bir dizi ticari kamyonet sunuyor. Avustralya fabrikaları ve fabrikaları faaliyetlerini durdurmuş olsa da, üretim tesisleri yerel pazarlara hizmet vermek için dünyanın dört bir yanında bulunmaktadır.

Great Wall

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

1984 yılında kurulan Çin markası Great Wall, öncelikle SUV ve faydalı modellere odaklanıyor ve Steed yardımcı programı şu anda Avustralya’da mevcut olan tek model. Çin Seddi fabrikaları ve üretim tesisleri, yerel bölgelere hizmet vermek için şu anda Afrika, Doğu Avrupa ve Asya dahil olmak üzere birçok pazarda faaliyet göstermektedir.

Holden

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

İkonik bir Avustralya markası olan Holden, 1908’de otomobillere geçmeden önce bir saraçlık olarak kuruldu ve 1931’de General Motors tarafından satın alındı. Ancak General Motors, Holden markasının 2017’de kapanmasıyla birlikte Holden markasının emekli olacağını duyurdu . Holden arabaları birkaç yıl daha satıldı, ancak Holden markası şimdi Avustralya ve Yeni Zelanda’da General Motors tarafından emekli edildi.

Honda

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

Honda , otomobil ve motosiklet pazarı da dahil olmak üzere birçok sektörde faaliyet gösteren bir Japon markasıdır. 1946’da kurulan Honda, şu anda Avustralya’da Accord, Civic, HR-V, CR-V ve Odyssey modellerini sunarken, Çin, Amerika, Brezilya, Hindistan ve Tayland’da faaliyet gösteren küresel üretim fabrikaları ve fabrikaları bulunuyor.

hyundai

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

Güney Koreli bir şirket olan Hyundai markası, 1967’de kurulan otomobil koluyla birden fazla sektörü kapsayacak şekilde genişliyor. Şu anda Avustralya’da Hyundai, i20, i30, Elantra, Sonata, Venue, Nexo, Kona dahil olmak üzere geniş bir araç yelpazesi sunuyor. , Tucson, Sante Fe ve Palisade ile birlikte birden fazla minibüs ve ticari araç. Hyundai, ağırlıklı olarak Güney Kore ve Amerika’da, Rusya, Mısır, Türkiye ve Hindistan’da bulunan diğer fabrikalar ve üretim tesisleri ile üretim yapmaktadır.

Infıntı

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

1989 yılında kurulan Japon markası Infiniti, Nissan’ın bir yan kuruluşu olarak faaliyet gösteriyor ve hatchback, sedan ve SUV pazarlarını kapsıyor. Bununla birlikte, ana şirket Nissan, Infiniti modellerinin 2020’nin sonlarından itibaren artık satılmayacağını duyurdu, ancak mevcut Infiniti sahipleri hala Avustralya’da arabalarına servis verebilirler.

Isuzu

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

Öncelikli olarak ticari araçlarıyla tanınan Japon markası Isuzu, Avustralya pazarında da D-Max yardımcı programı ve MU-X SUV sunuyor. Isuzu araçları, genel olarak General Motors gibi diğer araçlarda kullanılan Isuzu motorları ile yerel alanlara ve endüstrilere hizmet vermek için dünya çapında bulunan fabrikalar ve tesisler ile Japonya’da üretilmektedir.

Jaguar

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

İngiltere’den çıkan birçok lüks markadan biri olan Jaguar, 1935’te kuruldu ve şu anda Tata Motors’un mülkiyeti altında. Avustralya’da F-Pace, E-Pace, I-Pace, F-Type, XE ve XF sedanlar satın alınabilir; Jaguar modelleri öncelikli olarak İngiltere’de üretilir ve ayrıca Hindistan, Güney Amerika ve Asya’da bulunan fabrikalar ve fabrikalar bulunur. 

jeep

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

Şu anda Fiat Chrysler Otomobil markası altında faaliyet gösteren bir Amerikan markası olan Jeep , 1943’ten beri piyasada ve bitüme bağlı kalmak veya araziye çıkmak isteyenler için Wrangler, Grand Cherokee, Compass ve Gladiator SUV ve 4WD modellerini sunuyor. Jeep, yerel pazarlara hizmet vermek için Hindistan ve Kore’de bulunan diğer fabrikalarla birlikte, öncelikle hem Kuzey hem de Güney Amerika’da üretim yapmaktadır.

kia

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

1944’te kurulan Güney Koreli bir marka olan Kia , şu anda kısmen Hyundai’ye aittir, ancak yine de otomobil rakibinden ayrı olarak faaliyet göstermektedir. Avustralya pazarında Kia, Picanto ve Rio küçük otomobilleri, Cerato sedan, Seltos, Sportage ve Sorento SUV, Carnvial insan taşıyıcı, Niro elektrikli araç ve sürücülerin seçebileceği Stinger spor otomobili sunuyor. Kia’nın üretiminin çoğu şu anda Güney Kore’de gerçekleştiriliyor.

Lamborghini

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

En tanınmış spor otomobillerden biri olan İtalyan üretici Lamborghini, 1963 yılında kuruldu ve yarış pistlerinde güçlü bir mirasa sahip. Avustralya’da Lamborghini Aventador, Huracan ve Urus modellerinin tümü satın alınabilir. Volkswagen Grubu’na ait olan Audi’nin sahibi olduğu Lamborghini, otomobillerinin çoğunu İtalya’da üretiyor.

Land Rover

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

Şu anda Jaguar’ın bir yan kuruluşu olarak faaliyet gösteren İngiliz markası Land Rover, 1948’den beri faaliyet gösteriyor ve marka şu anda Avustralyalı sürücüler için Range Rover, Discovery ve Defender SUV’larını sunuyor. Land Rover’lar şu anda İngiltere, Çin, Hindistan ve Brezilya’da üretilmektedir.

LDV

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

LDV, daha büyük SAIC Motors Group bünyesinde faaliyet gösteren bir Çin markasıdır ve tüm LDV modellerinin çoğu ek olarak Çin’de de üretilmektedir. Avustralya’da LDV, D90 SUV, T60 yardımcı programının yanı sıra G10 ve V80 dahil olmak üzere çeşitli minibüsler ve ticari araçlar sunmaktadır.

Lexus

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

1989’da kurulan lüks marka Lexus, Toyota’nın mülkiyeti altında faaliyet göstermeye devam eden Toyota’dan da kuruldu. Avustralya’da Lexus serisi, sürücülerin seçebileceği UX, NX ve RX SUV’ler, IS, ES ve LS sedanlar, RC ve LC coupe’ler, RC F performans aracı içerir. Lexus’un üretiminin çoğunluğu, Asya ve Kuzey Amerika’da da bulunan seçkin tesislerle birlikte Japonya’nın çeşitli bölgelerinde gerçekleşmektedir.

Lotus

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

Bir İngiliz spor otomobil markası olan Lotus, 1948 yılında küçük bir yarış pisti markası olarak kuruldu. Bugün marka, Volvo gibi otomobil markalarının da sahibi olan Çinli marka Geely’nin bir parçası olarak dünya çapında faaliyet gösteriyor. Avustralya’da Lotus, tümü iki kapılı spor coupe olan Evija, Elise, Exige ve Evora modellerini satıyor. Lotus modelleri öncelikle İngiltere’de üretilir, ancak yakın gelecekte potansiyel olarak Çin’deki üretim tesislerine geçebilir.

Maserati

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

Bir İtalyan lüks spor otomobil markası olan Maserati, mirası ve kuruluş yıllarının yarış arabalarına odaklandığı 1914 yılında kuruldu. Maserati, Avustralya pazarında amiral gemisi GranTurismo ile birlikte Ghibli ve Quanttroporte sedanları, Levante SUV, dönüştürülebilir GranCabrio’dan oluşan bir ürün yelpazesi sunuyor. Şu anda Maserati, Fiat Chrysler Automobiles’e aittir ve tüm Maserati modelleri İtalya’da üretilmektedir.

Mazda

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

Avustralya yollarında popüler bir marka olan Mazda , geleneksel dört tekerlekli araç pazarını seçmeden önce, orijinal odağı üç tekerlekli kamyonlara odaklanarak 1920 yılında kurulmuş bir Japon markasıdır. Avustralya’da Mazda, küçük Mazda 2, Mazda 3 ve Mazda 6 sedanların yanı sıra Mazda MX-30, CX-3, CX-30, CX-5 , CX-8 ve CX dahil olmak üzere çok çeşitli araçlar sunar. -9 SUV, sportif MX-5 ve BT-50 yardımcı programı ile birlikte. Mazda, küresel bir marka olmasına rağmen, yerel pazarlara hizmet vermek için Tayland, Vietnam, Rusya, Çin, Meksika ve Malezya’da bulunan tesis ve tesislerle öncelikle Japonya’da üretim yapmaktadır.

McLaren

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

Bir İngiliz markası olan McLaren, F1 koluyla daha iyi tanınıyor olabilir, ancak yine de sürücülerin aralarından seçim yapabileceği bir dizi güçlü sokak modeli sunuyor. 1985 yılında kurulan McLaren, şu anda GT, 600, 570, 540 ve 720 modellerinin yanı sıra Elva, Senna ve Speedtail gibi sınırlı üretim modellerini sunuyor. McLaren’ın ürün yelpazesinin çoğu İngiltere’deki ana tesisinde üretiliyor.

Mercedes-Benz

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

Bir Alman lüks markası olan Mercedes-Benz – diğer adıyla Mercedes – 1926’da kuruldu ve AMG yüksek performanslı modellerinin yanı sıra çok çeşitli sedan ve SUV modelleri sunuyor. Avustralyalı sürücüler A-Sınıfı ve B-Sınıfı hatch modellerinin yanı sıra C-Serisi, E-Sınıfı ve S-Sınıfı sedan ve vagonlar arasından seçim yapabilir, ayrıca sportif CL coupé’ler de mevcuttur. Mercedes ayrıca V-Serisi minibüs ve GL serisi ve G-Wagon’u içeren güçlü bir SUV serisi sunuyor. Mercedes-Benz öncelikle Almanya’daki merkezinde üretim yapıyor, ancak ek olarak küresel üretim için diğer 20 ülkede de faaliyet gösteriyor.

MG

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

Son yıllarda yeni bir canlanma yaşayan İngiliz markası MG, 1920’lerde kuruldu ve kısa sürede iki koltuklu açık spor arabaları ve büyük motorlarıyla ünlü oldu. Halihazırda Çinli üretici SAIC Motors’a ait olan MG’nin Avustralyalı sürücülere sunduğu ürünler, esas olarak Çin ve Tayland’da bulunan üretim montajları olan HS, ZS T, ZS ve MG3 dahil olmak üzere SUV modellerinden oluşuyor.

Mini

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

1969’da kurulan bir İngiliz markası olan Mini, şimdi Avustralya’da klasik Mini Hatch, daha büyük Countryman, daha şık Clubman veya Cabrio dahil olmak üzere bir dizi modelle BMW bünyesinde faaliyet gösteriyor. Mini, modellerini başta İngiltere olmak üzere Hollanda’da üretmektedir.

Mitsubishi

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

Aslen 1870 yılında kurulan Mitsubishi , 1917’ye kadar otomobil üretmeye başlamadı ve Japon markası bugün SUV serisine daha fazla odaklandı ve 2017’de popüler Lancer modelini durdurdu. Şu anda Mitsubishi, Mirage hatch, ASX, Eclipse Cross ve Outlander SUV’larını sunuyor. , Pajero, Triton ve Express minibüs ile de mevcuttur. Mitsubishi, üretiminin çoğunu Japonya ve Amerika’da yoğunlaştırıyor.

nissan

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

1933 yılında kurulan Japon markası Nissan , dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden biridir ve küçük otomobiller ve sedanlardan ziyade SUV serisine odaklanan bir diğer markadır. Elektrikli Leaf ile birlikte Juke, Qashqai ve X-Trail SUV’ler, Pathfinder ve Patrol 4WD’ler, Navara yardımcı programı, sportif 370Z ve GT-R’ye ev sahipliği yapan Avustralya pazarı. Nissan, ürün yelpazesini öncelikle Japonya, Amerika ve Meksika’daki birden fazla fabrikadan üretmektedir ve yerel pazarlara hizmet vermek için faaliyet gösteren daha küçük tesisler bulunmaktadır.

Opel

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

Bir Alman markası olan Opel, şu anda Citroën ve Peugeot gibi markaların yanı sıra Groupe PSA çatısı altında faaliyet gösteriyor. Daha önce General Motors’a ait olan Opel, Groupe PSA’ya satılana kadar Avustralya’da Holden rozeti altında satıldı. Ancak, yeni Opel modelleri Avustralya’da satın alınamaz.

peugeot

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

Aslen 1810’da kurulan ve 1896’da bir otomotiv şirketi olarak kurulan Fransız markası Peugeot, şu anda Groupe PSA altında faaliyet gösteriyor. Avustralya’da Peugeot, Partner, Expert ve Boxer minibüsle birlikte 308 hatchback, 508 sedan, 2008, 3008 ve 5008 SUV dahil olmak üzere çeşitli modeller satıyor. Peugeot, Brezilya, Portekiz ve Cezayir’de bulunan çeşitli fabrikalarla öncelikle Fransa ve İspanya’da üretim yapıyor.

porsche

Yüksek performanslı spor arabasıyla tanınan Alman markası Porsche, 1931’de kuruldu ve marka aynı zamanda yarış pistlerinde de yoğun bir şekilde yer aldı. Avustralya’da Porsche’nin 718, 911, Taycan ve Panamera spor modelleri mevcuttur. Macan ve Cayenne SUV da satın alınabilir. Porsche, tüm modellerini ilk Porsche’nin üretildiği Almanya’nın Stuttgart kentinde üretmektedir.

Proton

1983 yılında kurulan Malezya markası Proton, kısmen Lotus ve Volvo gibi diğer otomotiv markalarının sahibi olan Geely’ye aittir. Şu anda, yeni Proton arabaları Avustralya’da mevcut değil, ancak ana şirket Geely’nin gelecekte potansiyel bir yeniden lansmanı ima etmesine rağmen.

Renault

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

Bir Fransız markası olan Renault , 1899’da kuruldu ve traktör, uçak ve otoray araçları üretimi de dahil olmak üzere her türlü otomobil ve ulaşım alanında bir mirasa sahiptir. Bugün Renault, Avustralya pazarına Kangoo, Trafic, Master Bus ve Master Van ticari van serisinin yanı sıra Captur, Arkana ve Koleos SUV, Megane RS küçük otomobilleri de dahil olmak üzere çeşitli modeller sunuyor. Renault, modellerini öncelikle Fransa ve İspanya’da üretiyor.

Rolls Royce

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

Muhtemelen lüks marka, Rolls Royce, BMW sahibi olduğu İngiliz markasıdır. 1998’de kurulan Avustralya pazarı, Phantom, Ghost, Wraith, Cullinan SUV ve Dawn Cabrio’ya ev sahipliği yapıyor. İngiltere’de üretilen tüm Rolls Royce modelleri.

Saab

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

Saab, 1945’te kurulan İsveçli bir otomobil üreticisiydi. Ancak Saab, 2011’de iflas etti ve 2012’de resmi olarak kapatıldı ve şu anda Avustralya’da yalnızca ikinci el modeller mevcuttu.

SKODA

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

ŠKODA, 1895 yılında kurulmuş, ancak şu anda Volkswagen Grubu’nun bir yan kuruluşu olarak faaliyet gösteren Çek Cumhuriyeti’nden bir otomobil markasıdır. ŠKODA, Avustralya’da Kamiq, Kodiaq ve Karoq SUV’lerin yanı sıra Octavia ve Superb sedanlarla birlikte küçük Fabia ve Scala’yı da satıyor. ŠKODA otomobil modelleri, bazıları Hindistan, Rusya ve Çin’deki Volkswagen fabrikalarında üretilse de, esas olarak Çek Cumhuriyeti’nde üretilmektedir.

SsangYong

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

Güney Koreli bir marka olan SsangYong, 1954’te kuruldu ve şu anda Hindistan’ın yerel otomobil pazarında faaliyet gösteren Hintli Mahindra & Mahindra Limited şirketi altında faaliyet gösteriyor. Avustralya pazarlarında, SsangYong’un ürün yelpazesinde Koranda ve Rexton SUV ile Musso şirketi yer almakta olup, üretimi ağırlıklı olarak Güney Kore’de ve Hindistan’da bulunan diğer üretim tesislerinde gerçekleştirilmektedir.

Subaru

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

1953 yılında kurulan Japon markası Subaru , Avustralya pazarında Impreza ve WRX sedan ve hatch modelleri, BRZ spor coupe ve ayrıca belirli modellerle birlikte XV, Forester ve Outback SUV’lar da dahil olmak üzere geniş bir araç yelpazesine sahiptir. hibrit model olarak mevcuttur. Subaru öncelikle Japonya ve Kuzey Amerika’da üretim yapıyor ve fabrikaları da Tayland’da bulunuyor.

Suzuki

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

Avustralya’da popüler olan bir başka Japon markası olan Suzuki , 1930’ların sonlarında araçlara genişlemeden önce 1909’da bir dokuma tezgahı üreticisi olarak kuruldu. Şu anda Suzuki, Avustralyalı izleyicilere Swift, Baleno, Ignis, S-Cross, Vitara ve Jimny’nin yanı sıra motosikletler ve deniz taşıtları motorları sunuyor. Suzuki, öncelikle Japonya, Amerika ve Hindistan’daki tesislerinde üretim yapmaktadır.

tesla

2003 yılında Tesla Motors olarak kurulan Amerikan markası bugün Tesla Inc. olarak biliniyor ve şu anda Avustralyalı sürücüler için Model S, Model 3 ve Model X’i sunuyor ve yakın gelecekte piyasaya sürülecek bir Model Y ile. Tesla  modelleri, Avrupa, Orta Doğu ve Asya’da bulunan showroomlar ve servis merkezleri ile öncelikle Amerika’da üretilmektedir.

toyota

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

1937 yılında kurulan Toyota , dünyanın en büyük otomotiv markalarından biridir. Hatch ve sedan serisinde Yaris, Corolla, Camry ve Prius, GR Supra spor modellerini sunuyor. Marka ayrıca SUV ve 4WD serisinde C-HR, RAV4, Kluger, Fortuner, Prado ve LandCruiser’ı da üretiyor. Toyota ayrıca Hilux, Granvia ve Hiace yardımcı ve kamyonet modellerini de satıyor. Toyota, ağırlıklı olarak Amerika, Japonya ve Meksika’da üretim yapıyor ve diğer fabrikaları Belçika, Brezilya, Polonya ve Güney Afrika’da bulunuyor.

Volkswagen

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

1937 yılında kurulan Volkswagen , diğer adıyla VW, Audi, Bentley ve Lamborghini gibi diğer markaların yanı sıra Volkswagen Grubu bünyesinde faaliyet gösteren bir Alman markasıdır. Avustralya’da VW, Golf ve Polo hatchback, Passat ve Arteon sedan, T-Cross, T-Roc, Touareg ve Tiguan SUV, Amarok yardımcı programının yanı sıra ticari kullanım için Caddy, Multivan ve Transporter kamyonetlerini sunuyor. VW, esas olarak hala Almanya’da modeller üretmektedir; Brezilya, Çin, Hindistan, Rusya, Fransa, İspanya’da bulunan diğer üretim tesislerinin yanı sıra yerel pazarlara hizmet veren ek fabrikalar da bulunmaktadır.

Volvo

Arabam Hangi Ülkenin Markası?

1927’de kurulan İsveç markası  Volvo  , binek otomobillerin yanı sıra kamyonlar, otobüsler, inşaat ve deniz araçları da dahil olmak üzere çeşitli otomotiv çevrelerinde faaliyet göstermektedir. Avustralya’da Volvo, S60 sedan, V60 vagonu ve XC SUV serisini sunuyor. Volvo’nun üretiminin çoğunluğu İsveç, Çin ve Belçika’da bulunuyor.

Arabanızın yabancı yapımı olması önemli mi?

Bir  yeni araba  yapmak iri satın alma işlemidir. Bu nedenle, birçoğunun bir limonla uzaklaşmaktan endişe duyması anlaşılabilir. Ve genellikle zenginlik ve/veya başarının bir sembolü olarak görülen parlak yeni bir otomobille, birçok kişi, otomobilin iç işleyişinden ziyade ızgaradaki rozetin ne olduğu konusunda baskı hissedebilir.

Avustralya’da çok fazla rekabet olduğu göz önüne alındığında, sürücüler birkaç yıl önce arzu edilenden daha az olduğu düşünülen markaların şu anda bir arabadan tam olarak istediğiniz şey olabileceğini görebilirler. Sonuç olarak, konu yeni bir araba satın alırken, test sürüşü modelleri de dahil olmak üzere tüm seçeneklerinizi gözden geçirmek ve tekerleklerin dönmeye devam etmesini sağlamak için garanti ve garantileri araştırmak en iyisidir. Eğer bizim kılavuzları inceleyin en popüler satan arabalar Avustralya’da ne olacağını anlamak için arıyorsanız  en çok satan otomobiller , SUV ve utes .

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *