«
2020

Dünya genelinde bir türlü bitmeyen sorunlarla geçirdiğimiz 2020 yılı, önceki yıllardan daha kısa sürdü. Dünya, on yıllardır olduğundan daha hızlı dönmeye başladı.

.

Bitmek Bilmeyen 2020 En Kısa Yıl Rekorunu Kırdı!

.

Dünya, Kendi Ekseni Etrafında 1.5 Milisaniye Daha Hızlı Döndü

.

2020 yılında 1960‘tan bu yana yaşanan en hızlı 28 gün gerçekleşti. Bu durum şimdiye kadar kaydedilen kısa günün yaşanmasına sebep oldu. 1.5 milisaniye daha hızlı dönen dünya, bir önceki en kısa gün olan 5 Temmuz 2005’in de rekorunu kırdı.

.

Bilim insanları, gezegenin erimiş çekirdeğinin, okyanusların ve atmosferin aktivitesi yüzünden dünya günlerinin ortalamadan biraz daha uzun veya daha kısa sürdüğünü normalin dışında karşılamıyor. Ancak, TimeAndDate.com‘a göre 2020’de çok sayıda hızlı gerçekleşen gün, dünyanın dönüşünün genel olarak hızladığına bir işaret olabilir.

.

Bitmek Bilmeyen 2020 En Kısa Yıl Rekorunu Kırdı!

.

Dünyanın dönüş hızını izleyen bilim adamları, 2021‘in daha da kısaolacağını tahmin ediyor. Ortalama bir günün 0,05 milisaniye kısalacağını düşünen bilim insanları, standart bir günün 1,5 milisaniye daha kısa geçeceğine işaret ediyor. Bu veriler ışığında da toplam bir yılda daha kısa geçecek günlerin toplamının yaklaşık olarak 19 milisaniye açık vermesini bekliyor.

.

Ek olarak, Birleşik Krallık Ulusal Fizik Laboratuvarı’ndan fizikçi Peter Whibberley, konu hakkında The Telegraph’a verdiği demeçte, “Dünya şu anda son 50 yılda gerçekleşen herhangi bir zamandan daha hızlı dönüyor” ifadesinde bulundu.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

.

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *