«
50956593857_5280e1b57d_o-1280x720

Başarılı bir şekilde klonlanan, nesli tükenmekte olan ilk ABD türü olan siyah ayaklı bir gelincik, risk altındaki hayvanların neslinin tükenme eşiğinden geri getirilmesinin önünü açabilir, bilim adamları ve koruma uzmanları, atılımın ayrıntılarının bu hafta paylaşılacağını umuyor. Elizabeth Ann, başka herhangi bir siyah ayaklı gelincik gibi görünebilir, ancak yaklaşık iki aylık hayvan, aslında otuz yıl önce yaşamış bir hayvanın donmuş hücrelerinden yaratıldı.

Bu, 30 yıl önce yakalanan ve genleri Wyoming Game & Fish Department tarafından korunan Willa olarak adlandırıldı. Willa’dan alınan hücre kültürleri, San Diego Zoo Global’s Frozen Zoo’da tutuldu, ancak siyah ayaklı gelincik soyuna taze genetik çeşitlilik enjekte etme girişimi için numune, kriyobanktan çıkarıldı.

Türlerin bir noktada neslinin tükendiği kabul edildi. Ancak, 1981’de Wyoming’de karada yaşayan son bir koloni keşfedildi. Bu hayvanların bazılarından oluşan tutsak bir üreme popülasyonu başlatıldı, ancak ciddi ve büyüyen bir sorunla karşılaştı.

Bugün bilinen siyah ayaklı gelinciklerin tümü sadece yedi kişiden geliyor. Bu, doğurganlık oranının düşmesiyle birlikte hastalığa daha fazla yatkınlığa yol açabilecek bir genetik çeşitlilik eksikliğine yol açar. Elizabeth Ann’in temsil ettiği şey, türe yeni DNA katmak için klonlamayı kullanma konusunda başarılı bir girişimdir.

Bu sevimli siyah ayaklı dağ gelinciği, bir klonlama buluşudur.

Önemli olan, Willa’nın hayatta kalan hiçbir çocuğunun olmaması veya en azından mevcut popülasyonda bilinen hiçbirinin olmaması ve genomunun oldukça benzersiz olmasıdır. ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisi yaptığı açıklamada , “Genomik bir çalışma, Willa’nın genomunun yaşayan popülasyondan üç kat daha fazla benzersiz varyasyona sahip olduğunu ortaya çıkardı” dedi . “Bu nedenle, Elizabeth Ann başarılı bir şekilde çiftleşir ve çoğalırsa, türe benzersiz bir genetik çeşitlilik sağlayabilir.”

Yeni bir gelincik yavrusuna ulaşmak pek de kolay bir yol değil, zihin. Proje 2013’te başladı, ancak nesli tükenmekte olan bir türün klonlama araştırması için ilk kurtarma izninin verildiği 2018 yılına kadar değildi. Bu, Revive & Restore’daki bilim insanlarının genetik analizlere başlamasına ve kavram kanıtı denemeleri yapmasına izin verdi. Willa’nın donmuş hücre hattından embriyolar oluşturan ViaGen Pets & Equine tarafından geliştirilen klonlama teknikleriyle çalıştılar.

Bu embriyolar, vekil görevi görecek evcil bir gelincik içine yerleştirildi. Ulusal Siyah Ayaklı Gelincik Koruma Merkezi’nde (NBFFCC) büyütülen Elizabeth Ann’i doğurdu.

Bu sevimli siyah ayaklı dağ gelinciği, bir klonlama buluşudur.

incik de üreyen siyah ayaklı gelinciklerden ayrı tutulacak ve Elizabeth Ann’i vahşi doğaya salma planları yok. Daha fazla dağ gelinciği klonu üretme çalışmaları sürüyor. Aynı zamanda, ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisi, orada da taze genetik materyali keşfetme umuduyla yeni, doğal olarak doğan siyah ayaklı gelincikleri aramaya devam edecek.

Klonlama süreci başarılı bir şekilde ilerlemiş olsa bile, türü tehlike altındaki listeden çıkarmak kendi başına yeterli olmayacaktır. Hizmetin Dağ-Çayır Bölgesi Direktörü Noreen Walsh, “Başarılı genetik klonlama, türlere yönelik habitat temelli tehditleri ele almanın önemini veya Hizmet’in habitat koruma ve kara ayaklı gelincikleri kurtarmak için yönetimi ele almaya odaklanmasını azaltmaz” dedi . Hayvanların iyileştirme planı, vahşi doğada yaşayanlara mümkün olan en büyük üreme şansını vermek için doğal yaşam alanlarını restore etme girişimlerini içerir.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Ahmet Yusuf Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *