«
İRAN

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp‘ın yeni veri politikasından dolayı tüm dünyada büyük bir dijital göç başladı. İnsanlar ilk tercih olarak Telegram‘a ve Signal‘e yöneldiler. Telegram ve Signal barındırdıkları özellikler ve sunduğu güvenlik sayesinde oldukça fazla kullanıcı çekti.

.

İran Signal’e Erişimi Engelledi!

.

İran, Signal’in Bant Genişliğini Sınırladı

.

İran’da popüler bir uygulama olan Telegram özellikle kanal sistemi ile çok fazla kullanıcıya sahip0. Telegram kanalları sayesinde insanlar birçok habere ulaşabiliyor. İran’daki kullanıcılar WhatsApp gizlilik sözleşmesi ile birlikte Signal’i keşfetti. Al Jazeera‘ya göre, İran’daki Signal kullanıcıları Pazartesi gününden beri uygulamada bağlantı sorunları yaşadıklarını belirtti. Tüm dünyadaki internet sansürlerini izleyen bir proje olan The Open Observatory of Network Interference, Pazartesi Signal’in tıkanmasına dikkat çekti.

.

İran Signal’e Erişimi Engelledi!

.

Sorunların bir kısmı 14 Ocak‘ta başladı ve İran hükümeti, uygulamanın yerel mağazadan kaldırılmasını istedi. İran hükümetinin bu kısıtlama çabası WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesinin ortaya çıkması ile geldi. Signal, Twitter üzerinden İran halkının kısıtlamayı haketmediğini ve sansürsüz bir iletişim için çaba harcadıklarını belirtti.

.

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Emir Duman Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *