Çin, teknolojide baskın bir güç olmak istiyor, ancak bu süreçte birkaç kestirme yoldan gitmiş olabilirler, bu da neden Amerika Birleşik Devletleri ile pahalı bir ticaret savaşına kilitlendiğini açıklıyor. Yarı iletkenler en büyük sorunlu noktalar arasında yer alıyor ancak bu nedenle ülke gelişmiş çip yapım teknolojilerinin araştırma ve geliştirmesine 155 milyar dolar yatırım yapıyor.

.

Gibi ticari savaş Çin ve ABD öfkeleniyor üzerine arasındaki Çin hükümeti yerel teknoloji endüstrisini desteklemek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Huawei gibi amiral gemisi Çin şirketleri artık Amerikan silikonuna veya ürünleri için gerekli yazılıma erişemiyor.

.

Çin, yarı iletken endüstrisi yakalarken yaşlanan çipleri kullanacak

.

Çin, yerel endüstride ihtiyaç duyulan cipslerin yüzde 20’sinden fazlasını karşılama kapasitesine sahip, ancak Çin hükümeti bu sayıyı 2025’e kadar yüzde 70’e çıkarmayı planlıyor.

.

Bu, ülkenin, Dell, HP ve Microsoft gibi bazı Amerikan teknoloji devlerini kaçınılmaz olarak etkileyecek olan, kamuya açık altyapısındaki tüm yabancı donanım ve yazılımları kendi geliştirdiği çözümlerle değiştirmeye yönelik ünlü “3-5-2” politikasının bir parçasıdır.

.

Çin, Yarı İletken Endüstrisi Yakalarken Yaşlanan Çipleri Kullanacak

.

Çin, teknoloji açığını bir an önce kapatmak umuduyla yerel teknoloji şirketlerine fahiş miktarlarda para akıtıyor. Yalnızca 2019’da hükümet, Zhaoxin, Huawei ve SMIC gibi şirketler için 29 milyar dolarlık sübvansiyonu onayladı.

.

Zhaoxin şu anda x86 işlemcileri geliştirirken, Huawei Arm tabanlı CPU’ların yanı sıra GPU’lar ve AI hızlandırıcı kartlar üzerinde çalışıyor . Geçen yılki 7,6 milyar dolarlık hisse satışından da anlaşılacağı üzere, SMIC bulmacanın en önemli parçası . Sonuçta, ülkenin en büyük dökümhanesi ve Çin’in ithal cipslere olan bağımlılığını azaltmanın anahtarı.

.

Ülkenin silisyum iştahı hızla arttığı ve 2020’de 350 milyar dolar değerinde 543 milyar birime ulaştığı için bu muazzam bir görev olacak . Bu nedenle Çin, 2025 yılına kadar yerel yarı iletken üretim kapasitesini önümüzdeki beş yıl. Ve bu, Başkan Xi Jinping’in Çin’in önümüzdeki yıllarda dijital dönüşüm yolculuğu için taahhüt ettiği tahmini 1,4 trilyon dolarlık bütçenin sadece bir parçası.

.

Çin, Yarı İletken Endüstrisi Yakalarken Yaşlanan Çipleri Kullanacak

.

Geçen yıl, Trump yönetimi , SMIC’in gelişmiş EUV makineleri üreten fotolitografi ekipman üreticileri ile ticaret yapabilme becerisindeki vidaları sıkılaştırdı . Sonuç olarak, Çin şimdi neredeyse tüm kullanılmış makineleri Japonya gibi ülkelerden , çok daha gelişmiş donanımlar tarafından modası geçmiş hale getirilmiş olsalar bile 1 milyon dolara satın alıyor. Aynı zamanda, Hollandalı üretici ASML’den 1,2 milyar dolar değerinde eski, derin ultraviyole litografi (DUV) ekipmanı satın alıyor.

.

Buradaki fikir, 14 nm ve 28 nm gibi işlem düğümlerinin olgun ve bu uygulamalar için mükemmel şekilde yeterli olduğu otomotiv, endüstriyel ve askeri uygulamalar için bu eski ekipmanı kullanmaktır .

.

Bu arada SMIC, 300 mm’lik daha fazla gofret üretim tesisi kurmak ve daha gelişmiş işlem düğümlerinde TSMC ve Samsung’u yakalamak için çalışıyor. Bu cesur bir plan ve şüphesiz ortaya çıkması on yıl alacak ve yol boyunca başarısızlıklarla dolacak. Bununla birlikte, hiçbir yere hızlı gitmeyen İnternet’in çalışma şeklini değiştirmeye çalışmaktan daha kolaydır.

.