«
  1. Anasayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Çin’in Tianwen-1 Mars sondası bu mutlaka görülmesi gereken videoyu ışınladı

Çin’in Tianwen-1 Mars sondası bu mutlaka görülmesi gereken videoyu ışınladı

tianwen-1-mars-orbit-video-1280x720

Çin’in Tianwen-1 sondası, kızıl gezegenin etrafındaki nispeten yoğun birkaç aylık uzay trafiğinin öncesinde, Mars çevresindeki yörüngesinin yeni videosunu geri gönderdi. Çin Ulusal Uzay Dairesi (CNSA) tarafından yayınlanan video, uzay aracının Dünya’dan yaklaşık yedi aylık yolculuğunu tamamladıktan sonra bu ayın başlarında paylaşılan ilk Mars fotoğrafını takip ediyor .

Tianwen-1 23 Temmuz 2020’de fırlatıldı ve aslında tek bir uzay aracı yerine birkaç bileşenden oluşuyor. Bir yanda, bir sensör ve alet piliyle Mars’ın kuşbakışı görüntüsünü vermek için tasarlanmış Orbiter var. Şimdiye kadar kırmızı gezegenin görüntülerini geri getiren şey bu.

Bu arada Rover, gezegenin yüzeyine gönderilmek üzere tasarlandı. Orada, yere nüfuz eden bir radar, manyetik alan dedektörü, çok spektrumlu kamera ve yüzey bileşik dedektörü gibi araçları, zemini ve altındakileri okumak için açacak. Ancak, bu sürecin Mayıs veya Haziran 2021’e kadar başlaması planlanmadı, çünkü Orbiter’ın önce rafine bir hedef iniş bölgesi hakkında bilgi toplaması gerekiyor.

Bunun için Orbiter, yaklaşık 250 millik bir yörüngeden yaklaşık 328 fitlik bir çözünürlüğe sahip olan orta çözünürlüklü kamerasını ve aynı mesafeden çözünürlüğü 7 fit’in altına çıkaran yüksek çözünürlüklü kamerayı kullanacak. Çin destekli medya CCTV Plus’ın bildirdiğine göre, CNSA’nın yeni videosu , yaklaşık yarım saat boyunca her 3 saniyede bir tek çekimle , güneş paneli kanadı ve izleme antenindeki Mühendislik Araştırması Alt Sistemi tarafından sırayla çekilen hareketsiz görüntülere dayanıyor .

Sonuç, daha sonra Rover inişini planlamak için toplanacak görüntülerden daha düşük çözünürlüktür. Aslında, Mühendislik Araştırma Alt Sistemi aslında Orbiter’ın kendisini izlemeyi amaçlayarak güneş panellerinin yerleştirilmesi gibi şeylerin gözlemlenmesini sağlar.

Yine de, şimdiye kadarki başarılı görevden Mars’ın yeni bir görüntüsünü görmek yeterli. CNSA’ya göre, klip Tianwen-1 en yakın noktasında gezegenin yüzeyinden yaklaşık 250 mil uzaktayken çekildi. Eliptik yörüngeye girdiğini ve Orbiter’den çıkan bazı donanımları gösteriyor.

Tianwen-1’in Gezgini tek yönlü bir yolculuk için tasarlanmıştır ve ne Orbiter’a ne de Dünya’ya dönmek için tasarlanmamıştır. Bununla birlikte – NASA’nın şu anda yolda olan kendi Mars gezgini olan Perseverance ile yapmayı planladığı gibi – CNSA, başka bir görev tarafından gelecekte toplanmak üzere örnekler toplamayı hedefliyor. Bu, 2030’larda, Tianwen-1’in depoladığı toprak ve kaya örneklerini toplamak için başka bir uzay aracının gönderileceği bir süre için önerildi.

Azim, gezegene ulaşmak için Mars’a uzay aracı göndermeye yönelik eşzamanlı üç projenin sonuncusu olacak. BAE’nin uzay aracı şimdiden yörüngeye ulaştı .

DAHA FAZLA HABER İÇİN DONANİMFORUM.COM

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

Bir Cevap Yaz

Donanım Forum Hakkında

Donanım Forum

Dünya ve Türkiye gündeminde yer alan teknoloji,donanım,mobil dünya haberlerini kullanıcılarına sunar. Sadece gerekli bilgileri vererek ziyaretçilerini teknoloji dünyası hakkında bilinçlendirmeyi amaç edinir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *